Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

va rog sa ma ajutati si pe mine, in 2008 am fost microinteprindere si am platit un impozit de 9000 la venituri de 40000, in trimestrul 1 din 2009 am fost tot microinteprindere si am achitat un impozit de 4000 ron , din trimestrul doi am devenit platitoare pe profit , intrebarea mea este daca am achitat in trimestrul 1 impozit pe microinteprindere acuma pe trimestrul 2 daca sunt platitoare de impozit pe profit, (mentionez ca sunt pe pierdere) mai achit impozit forfetar?, si daca da cat trebuie sa achit, multumesc
Vedeti prevederile din Hotararea Guvernului nr. 488/2009 pentru completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 286, din 30 aprilie 2009. Pentru cuantum va adresati Administratiei Financiare.
ceva nu se leaga : ati avut venituri de 40000 in 2008 x 2.5%(cota impozit micro) =1000 lei; de ce spuneti ca ati platit 9000 lei impozit ?
apoi : trim 1 2009 micro , era impozit 3%, inseamna ca pe trim 1 2009 veniturile au fost de 133.333 ron. Corect?
apoi: trim 2impozit pe profit - dar aveti pierdere . Cum , cumulat de la 01.01.2009 , nu?
va rog reveniti !
da aveti dreptate, am rotunjit , intrebarea mea este daca am achitat in tr.1 impozit pe micro, si acuma sunt platitoare de imp. pe profit mai achit forfetar pe tr.2?
... m-am gindit si la rotunjire, dar diff mare intre 1000 datorat si 9000 platit, af anului 2008 poate sa ma duca la o concluzie gresita , la intrebarea DVs .
Pentru ca in functie de CA din 2008 , daca e sa zicem , 40000 , atunci imp minim datorat pe anul 2009 este 2200; 2200:12=183; 183x 2 =367 lei . Acesta e impozitul minim pentru trim II.
Acum, ati fost micro trim I, apoi imp profit trim II.; la 30.06.2009 nu mai conteaza ca ati fost micro. Faceti calcul de impozit pe profit, pe cumulat , de la inceputul anului: formula clasica , venit-chelt + chelt neded-venit neimpoz.
Profit brut impozabil x 16% = impozit datorat.
Impozit datorat - Impozit platit = ... cit iese de mai sus - cit ati platit ( sa zicem acel 4000) = o sa iasa negativ , ca e pierdere .
Comparati ce iese , cu 367 , si veti plati ... 367 !
Acest impozit minim nu se compenseaza cu ce e virat in plus .
Acest 367 e mai mare decit ce iese din calcul , fiind suma pozitiva , comparata cu suma negativa .
multumesc, acuma am inteles tot trebuie sa achit forfetarul, ma gandeam ca poate se tine cont ce am achitat in primul trimestru, inca o data va multumesc