Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit 2009

Buna ziua!
La tr i am avut imp profit 15013 declarat si platit
la tr ii imp profit am stornat 3818 din cei 15013 si am decl si platit forfetar 1433
la tr iii am stornat 11147 din cei 15013 si am decl si platit forfetar 2150
la tr iv imi iese imp dat pe 2009 1843 si ar tb sa fac 691=441 -1788 in rosu
vreau sa def pana la 25.02
eu am de recuperat 14965 pana la tr 3
ce fac mai compar la tr iv cu imp forfetar si mai inreg imp forfetar af tr iv sau depun decl 101 fara a mai face comparatia
va multumesc mult1
Cand spuneti "am stornat" inseamna ca asa ati inregistrat in contabilitate ?
Inteleg astfel ca dv. una inregistrati in contabilitate si alta declarati la fisc.

Pentru trimestrul 2 trebuia sa inregistrati in contabilitate impozitul minim , dupa aceeasi logica dupa care l-ati calculat cand l-ati declarat.

Pentru trimestrul 3 la fel, tot impozitul minim.

Pentru trimestrul 4 se face in continuare comparatia. Dupa datele dv. rezulta ca tot impozitul minim este ceea ce ar fi de plata.

In conditiile astea :

- impozitul TOTAL datorat pe anul 2009 este cel minim calculat pentru 8 luni din 12, adica 5733 lei. Aveti deci grija ca rulajul contului 691 sa nu depaseasca aceasta suma.
- nu declarati nimic in D100 , INDIFERENT cand vreti sa terminati bilantul.
- declarati impozitul minim aferent trimestrului 4 doar in D101 , cap.II rd.9

Tot in D101 faceti si regularizarea cu sumele declarate anterior , mai mari decat impozitul minim.
florinsavu a scris:

- nu declarati nimic in D100 , INDIFERENT cand vreti sa terminati bilantul.
- declarati impozitul minim aferent trimestrului 4 doar in D101 , cap.II rd.9

Tot in D101 faceti si regularizarea cu sumele declarate anterior , mai mari decat impozitul minim.

nu exista temei legal sa nu declari impozitul minim pe trimestrul IV daca acesta este la nivelul trimestrului III si doresti inchiderea pana la 25.04.2010.

in decl 101 se declara aceeasi suma la rd. 4 (imp minim trim IV), care oricum apoi se va scadea din rd. 11, care este de fapt rd. 9>8 (chiar impozitul minim pt trim IV)