Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Care este calitatea unui consilier juridic neinscris ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Care este calitatea unui consilier juridic neinscris in CCJ?

Care este calitatea unui consilier juridic neinscris in CCJ? Unii sustin cum ca nu ai aceasta calitate din moment ce nu esti inscris, altii contrariul, si totusi nu este obligatorie inscrierea in CCJ. Va rog lamuriti-ma si pe mine!
Daca nu sunteti inscris la CCJ cum dovediti ca sunteti Consilier Juridic? Cine v-a acordat acest statut?
Un avocat care nu este membru niciunui barou cum dovedeste ca este avocat?
Dar un magistrat?

Cine va da legitimatia de Consilier Juridic? Dar stampilele? Dar roba?

Normal ca este obligatorie inscrierea la CCJ, altfel nu sunteti Consiler Juridic!
In acest caz exercitati fara drept aceasta profesie, fapt sanctionat de Codul Penal!

Cititi legea 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de Consilier Juridic

Succes
Licențiatul în drept poate încheia contract de munca pentru funcția de consilier juridic. Odată încheiat acest contract el devine consilier juridic. Din acest moment el poate sa se înscrie intr-o asociație profesionala. Poate dar nu e obligat. În afară de Asociația Colegiul Consilierilor Juridici sunt încă aproximativ 100 de alte astfel de asociații.
Stimate Mediator_Bacau, Statutul profesiei de consilier juridic a fost publicat in Monitorul Oficial a Romaniei PARTEA I-A. Poate acest lucru iti spune ceva despre valoarea si puterea unei act juridic publicat in MO Partea I-a.