Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... refuzare martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

refuzare martor

In cadrul unui proces de partaj judiciar, dupa parintii defuncti, reclamanta este reprezentata de mandatar (sotul ei). La audierea martorilor reclamanta propune pentru audiere pe soacra sa.Poate fi aceasta audiata de instanta?
virtual72001, utilizator
Art. 315

Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori

(1) Nu pot fi martori:

1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;

2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;

3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;

4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;

5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.

(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.

Art. 316

Ascultarea rudelor şi afinilor

În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.
Multumesc pentru raspuns! Sa inteleg ca in cazul prezentat instanta decide daca aplica art 316 sau trebuie sa aplice art 316?