Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare stimulent intoarcere din concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare stimulent intoarcere din concediu de ingrijire copil

Buna ziua.
Imi puteti spune va rog, daca in cazul in care mama a optat pentru 2 ani CIC, si se intoarce la locul de munca inainte de a implini varsta de doi ani, daca se acorda acel stimulent pentru a reveni mai repede la munca?
Va multumesc si va doresc o dupa-masa placuta in continuare.
Da, va primi stimulent pentru perioada ramasa de la data intoarcerii la munca si pana ce copilul implineste varsta de 2 ani. Pentru aceasta este necesar ca mama sa intocmeasca 2 dosare: unul pentru suspendarea acordarii indemnizatiei de crestere a copilului si unul pentru acordarea stimulentului. Va sfatuiesc sa mergeti la serviciul de asistenta sociala din cadrul primariei si sa cereti lista documentelor necesare. De asemenea trebuie sa faceti o cerere catre angajator cum ca doriti sa va reluati activitatea si sa indicati data de la care doriti sa reincepeti. In baza acesteia se va emite o decizie care va este necesara la dosarul pentru stimulent.
~ Conținut șters la cerere ~