avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abuz parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abuz parinti

Buna ziua.
Ma adresez cu o problema destul de delicata.
Am 20 de ani, locuiesc impreuna cu parinti mei. De cateva luni m-am angajat la o firma.
Problema mea este urmatoarea:
- Parinti mei sunt niste persoane foarte dificile.
Ma jignesc fara nici un motiv, ma agreseaza verbal de fiecare data, daca indraznesc sa deschid si eu gura sa zic ceva, ma trezesc cu palme destul de grele.
Sa va dau un exemplu:
Chiar luna aceasta am primit salariu. Am dat o mare parte din bani pentru cheltuieliile casei mamei mele. asigurandu-mi practic partea mea. Acesta, in timp ce eu dormeam in camera mea, intra si imi ia, din portofel. Cardul de salariu au avut grija sa mi-l ia din prima luna.
Asta a fost saptamana trecuta.
Recent, s-au eliberat si bonuriile de masa, iar eu am uitat sa le ridic in ziua respectiva. Cand am ajuns acasa, am fost luate la palme si injuraturi ca am indraznit sa le uit.
Recunosc, imi este extrem de frica sa plec de acasa, fiind amenintata ca v-or trimite politia dupa mine, nici macar la amici nu ma lasa sa merg in vizita.
La politia din zona nu pot apela, din cauza familiei, avand relatii acolo, aingura mea optiune ar fi in oras.
Va rog din suflet, ce as putea sa rezolv in situatia aceasta?
Sunt disperata, m-am angajat cu speranta ca voi putea strange bani sa stau in chirie.
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 10:47, 21 Septembrie 2015
Va confruntati cu o situatie delicata,pe care ati putea sa o solutionati prin eventuale discutii la obiect cu parintii dv
In situatia in care in final nu reusiti imbunatatirea relatiilor,este de preferat sa le comunicati ca intentionati sa analizati oportunitatea sa va mutati in alta parte
Poate reusiti sa implcati in solutionarea problemei o ruda,cunoscut care sa explice parintilor dv ca aveti o varsta,aveti un job respectiv va asigurati sursele de existenta,poate implicarea unui tert conduce la schimbarea atitudinii parintilor dv
Succes !
am incercat sa discut cu ei, insa rezultatul este aceelasi, pumni, palme, suturi, cuvinte grele.
rude din pacate nu am, daca aduc persoane de afara, nu rezolva nimic, doar inrautateste situatia. Primesc palme si din cauza ca intarzii de la munca, iar cand imi iau OT , acestia suna la serviciu. Numai pot, simt ca nu am scapare pe cale amiabila cu ei.
Fata draga, cauta chirie ( probabil una ieftina, in comun cu cineva, poate ajuti la menaj)si muta-te, alta cale nu ai.
ai 20 de ani nu au cum sa trimita politia dupa tine
declara cardul pierdut si ia-ti altul
fa plangere la politie (cu numar de inregistrare)
muta-te
Nu aveti de ce sa va mutati. la urmatorul scandal sunati la politie si rugati sa se prezinte de urgenta la domiciliu. Povestiti de fata cu parintii politistilor traumele la care sunteti supusa si acestia or sa discute cu parintii. Platiti parte din ce se cuvine la intretinere si asa mai departe si la fiecare semn de scandal sau abuz apelati din nou 112.
Sunteti luata in spatiu, nu au cum sa va evacueze. Si chiar daca v-au luat cardul, de unde sa stie pin-ul?
Daca plecati de acasa nu au cum sa trimita politia dupa dumneavoastra.
Sunteti majora.

Alte discuții în legătură

Plangere penala pt vatamare corporala usoara diana0andreea diana0andreea Buna ziua, ma numesc Diana si pana in urma cu 2 zile am locuit in gazda, fara forme legale undeva pe la Progresului. Din varii motive (imi cerea intr-una bani; ... (vezi toată discuția)
Parasire de domiciliu Nicoleta423 Nicoleta423 Buna ziua, as dori sa ma lamureasca si pe mune cineva daca se poate... Nu ma mai inteleg deloc cu sotul meu, mereu imi zice sa plec de acasa ( casa fiind ... (vezi toată discuția)
Libertate la 18 ani? alin@ alin@ buna seara! imi cer scuze ca va rapesc din timpul dumneavoastra pretios dar am vazut ca ati ajutat o multime de oameni si m-am gandit ca poate aveti bunavointa ... (vezi toată discuția)