Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Buna seara, daca se poate as dori sa ma ajutati cu o informație despre pensia alimentara a copilului.... Nu stiu exact cum se calculează, cat la suta din salariu se calculează.... De exemplu :sotul meu i-a salariu în jur de 1800 - 2000 lei net, si suntem în momentul divorțului si as dori sa știu cati bani ar trebui sa dea pt fetita. Mulțumesc anticipat
ilariasimona, utilizator
Raspuns: până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil (art 529). De asemenea puteti apela la mediere pentru intocmirea planului parental privitor la fetita care cuprinde intelegerea dvs referitoare la: locuinta minorului, programul de relatii personale al parintelui nerezident, contributia parintilor la cheltuielile de crestere si ingrijire, etc. Existenta planului parental si respectarea acestuia va asigura o buna colaborare cu celalalt parinte si un echilibru in viata dvs si a fetitei. Iar instanta va fi ajutata pentru ca va avea mai putine de judecat.
Până la 1/4 din venituri. La venituri de 1800-2000 lei instanța stabilește de obicei cuantumul pensiei la 1/4 din venituri. Atenție, se iau în considerare doar veniturile care au caracter de continuitate.