avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura pasaport si calatorie in strainatate minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura pasaport si calatorie in strainatate minor

Buna ziua,
Am nevoie de un raspuns va rog....am avut o relatie de concubinaj din care a rezultat un copil...in acest moment copilul sta la tata deoarece eu nu locuiesc pentru moment in tara....
Acum 2 zile tatal copilului m a intrebat daca ii pot da o procura pt a pleca in vacanta cu minorul in afara tarii...
Intrebarea mea este urmatoarea:pot sa i trimit procura cu perioada determinata?deoarece nu suntem in cele mai bune relatii si imi e frica sa nu plece cu minorul din tara si apoi sa nu mai pot avea contact cu el.
Tatal mi a cerut sa i trimit 2 procuri una pt ai face pasaportul minorului si alta pt a putea pleca din tara?
Imi puteti spune ce fel de procuri trebuie sa i trimit ca apoi sa nu "raman fara copil"....
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Procura pentru pasaport nu poate sa fie pe perioada determinata.
Procura pentru iesirea din tara poate sa fie pe perioada determinata.
Din cate inteleg copilul este la tata iar dumneavoastra sunteti in strainatate. Cum adica "sa nu ramaneti fara copil" din moment ce este la tata?

In primul rand procura de a iesi cu minorul in afara tarii NU EXISTA! se numeste DECLARATIE! Declaratia se face doar pe perioada determinata si o perioada pana intr-un an. Dvs nu puteti da aceasta declaratie daca nu aveti copie dupa pasaportul minorului, aceste informatii trebuie trecute in mod obligatoriu in declaratie.
Procura ca sa solicite si sa ridice Pasaportul minorului puteti face.
Joha a scris:

Dvs nu puteti da aceasta declaratie daca nu aveti copie dupa pasaportul minorului, aceste informatii trebuie trecute in mod obligatoriu in declaratie.
Procura ca sa solicite si sa ridice Pasaportul minorului puteti face.


Asa credeam si eu pana am intrebat direct pe e-mailul Politiei de Frontiera iar raspunsul lor a fost acesta:

Referitor la posibilitatea intocmirii unei singure declaratii care sa cuprinda atat mandatul pentru depunerea si ridicarea pasaportului pentru minor, cat si consimtamantul de efectuare a calatoriei in strainatate, va comunicam faptul ca organele politiei de frontiera romane permit iesirea din tara pe baza unui asemenea document.

In ce priveste continutul declaratiei, potrivit Legii nr. 248/ 2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, aceasta trebuie sa cuprinda datele de identitate ale minorului si parintelui insotitor, acordul parintelui care nu insoteste minorul cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia.

Raportat la situatia de fata, respectiv calatoria in strainatate a unui minor insotit doar de unul dintre parinti, Legea privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate nu prevede obligatia mentionarii in declaratie a seriei si numarului pasaportului minorului ca date de identitate, putand fi trecut mai degraba codul numeric personal (reprezinta un numar semnificativ ce individualizeaza o persoana fizica si constituie singurul identificator pentru toate sistemele informatice care prelucreaza date cu caracter personal ce nu se schimba niciodata), in acest fel evitandu-se costurile suplimentare aferente intocmirii a doua declaratii.


Deci utilizatoarea poate rezolva cu un singur formular, la consulat, pe care sa il ceara in doua exemplare.
Declaratia consimtamant cu privire la calatorie ar trebui sa fie completata pentru o singura iesire, cea pe care vrea sa o faca acum.
Referitor la frica de a "nu ramane fara copil" pentru ca nu sunteti in cele mai bune relatii cu tatal, va recomand cand veniti data viitoare in tara sa apelati la mediere pentru a stabili detaliile necesare pentru copil: exercitarea autoritatii parintesti, stabilirea locuintei copilului, programul de relatii personale ale parintelui nerezident, modalitatea de contribuire a parintilor la cheltuielile de crestere si ingrijire a minorului, etc. Cu acordul de mediere mergeti apoi in instanta pentru consfintire. Daca parintii sunt de buna credinta si inteleg ca interesul superior al copilului este de a avea acces la ambii parinti si respecta responsabilitatile asumate in Acordul de mediere, atunci aveti mai mari sanse sa va "linistiti" cu privire la copil, si sa va repuneti relatia cu tatal pe baze mai civilizate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imputernicire pentru calatorie minor din anglia spre romania milimilagros milimilagros As dori sa stiu daca pot parasi Anglia cu un minor, in conditiile in care am venit aici acum 4 luni pe baza unei procuri facute la notariat , semnata de tatal ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu copil ramibebe ramibebe am o nelamurire.trebuie sa plec din tara cu copilul.am procurile de la tatal lui,dar eu nu sunt mama naturala.el la divort a primit incredintarea minorului ... (vezi toată discuția)
Plecarea cu minorul in italia motoc18 motoc18 nu sunt casatorita dar am un copil minor care poarta numele tatalui este trecut in pasaportul meu,pot pleca in italia? (vezi toată discuția)