avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent angajare pensionar

Buna ziua! am o nelamurire : o persoana de 73 ani, pensionar de drept se poate angaja cu norma intreaga ca si sofer de tir? Mentionez ca inca nu stiu daca este pensionar de la stat sau particular.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:46, 23 Septembrie 2015
1. In pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu orice alt venit indiferent de sursa.

2. Singura problema este sa aiba avizul medicului de medicina muncii care deserveste pe angajatorul respectiv, adica sa fie apt, din punct de vedere medical, pentru a fi sofer pe TIR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie gluten gluten Pensia limita de varstra combinata cu boala( handicap preexistent) se considera limita de varsta? Se poate sa fac cumul ,sa lucreze ca persoana fizica ... (vezi toată discuția)
Drept de munca in caz de indemnizatie handicap grav? Adriana2020 Adriana2020 Buna ziua, In urma unei evaluari a comisei de Handicap tatal meu a primit gradul Grav, cu insotitor/aistent personal insa a optat ptr. suma de banii si nu ... (vezi toată discuția)
Angajare nevazator ionutzul ionutzul Persoana cu handicap gradul accentuat ca nevazator poate lucra? (vezi toată discuția)