Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent angajare pensionar

Buna ziua! am o nelamurire : o persoana de 73 ani, pensionar de drept se poate angaja cu norma intreaga ca si sofer de tir? Mentionez ca inca nu stiu daca este pensionar de la stat sau particular.
Multumesc!
1. In pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu orice alt venit indiferent de sursa.

2. Singura problema este sa aiba avizul medicului de medicina muncii care deserveste pe angajatorul respectiv, adica sa fie apt, din punct de vedere medical, pentru a fi sofer pe TIR.