avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Litigiu societate furnizare energie electric
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Litigiu societate furnizare energie electric

Buna ziua. In luna mai a.c. am fost notificat de catre operatorul de distributie a energiei electrice din jud. Ilfov ca in sarcina mea au stabilit un debit de 28.000 lei reprezntand contravaloarea energiei electrice consumate in mod fraudulos. Am aflat ca lucratorii societatii in cauza au efectuat verificari la contorul stradal, imobilul fiind la curte, constatand interventii neautorizate la sistemul de masurare. Nota de constatare nu a fost semnata de subsemnatul, fiind la serviciu si nici de vreun martor, interventia in sine asupra sistemului de masurare fiind lipsa unei cleme aferente uneia din cele 3 faze, fapt ce nu a presupus accesul neautorizat la contor, respectiv deteriorarea de sigilii. Cum nu am umblat in nici un fel la contor in sensul amintit, am depus o contestatie la societatea respectiva in urma careia mi-au recalculat consumul, ajungand la suma de 12.500 lei. Mi-au explicat ca initial recalculasera la modul ca toate cele 3 faze nu ar fi inregistrat corect consumul iar noua recalculare privea doar consumul pe faza care nu ar fi inregistrat tot consumul. Am depus alte 5 contestatii primind insa acelasi raspuns: isi mentin concluziile.Mi-au comunicat doar ca prejudiciul a fost stabilit pe baza unei proceduri interne intocmita conform legislatiei in vigoare in domeniu pe care nu mi-au pus-o la dispozitie pt a o studia. De la anre mi s-a comunicat ca respectiva procedura nu este avizata/aprobata de ei, asa cum ar fi trebuit sa fie conf. ordinului anre 64/2014 pt. a fi aplicata consumatorului. Am reusit sa studiez procedura societatii de energie, in posesia careia am intrat ulterior insa pe alte cai, constatand ca angajatii care au efectuat constatarea nu au respectat nici prevederile proprii proceduri, cum ar fi obligativitatea semnarii notei de constatare de catre un martor in lipsa semnaturii clientului, iar daca nu se gasesc martori se va specifica acest lucru in nota de constatare, lucru pe care nu l-au facut. Cu privire la perioada pt care s-a efectuat recalcularea, in procedura proprie a societatii in cauza este specificata ca fiind de pana la 3 ani conform art. 2517 Cc., prescriptia extinctive. Ce legatura poate avea termenul prescriptiei cu stabilirea perioadei pentru care se poate recalcula energia in cazul unei presupuse interventii neautorizate asupra sistemelor de masurare ale energiei electrice? Ulterior a intrat in vigoare ordinal anre 121/2015 care stabileste ca acest termen e de 6 luni pt clientii casnici avand in vedere ca termenul pevazut de lege pt citirea contoarelor este intre 1 luna si 6 luni. Personal, mi-au efectuat recalcularea pe un an dar acest termen era prevazut in vechiul act normativ dupa care se lucra in domeniu, anume hg1007/2004 unde se prevedea ca termenul de recalculare in cazul clientilor casnici era de 1 an. Acest act a fost abrogat insa la 29.10. 2014 cand a intrat in vigoare ord. anre 64/2014 in care nu se mentioneza vreun termen in sensul amintit. Apreciez ca in situatia mea ar fi trebuit sa recalculeze energia presupus a fi consumata fraudulos pe perioada ce reprezenta intervalul dintre citiri, anume 3 luni, avand in vedere ca puteau constata eventualele interventii neautorizate cu ocazia citirii, fapt pe care l-am aflt chiar din medierea pe care am avut-o cu reprezentantii societatii in cauza. Mai mult, din verificarile lor, au stabilit ca interventia neautorizata survenea inca dinaintea datei de 21.10.1011-nu stiu cum au stabilit asta. Daca e asa, de ce nu mi-au recalculat energia pe ultimii 3 ani, asa cum prevede procedura proprie. Sa inteleg ca nu doresc sa isi recupereze intreaga cantitate de energie consumata de mine fraudulos ci doar cea consumata pe un an? Cu privire la probele care vin in sustinerea ideii ca ar fi existat un consum fraudulos, singurele sunt afirmatiile si actele( nota de constatare si procesul verbal de verificare) intocmite de cei 2 lucratori care au efectuat constatarea, fara semnatura mea sau a vreunui martor. Nu au ridicat contorul pentru o eventuala expertiza intrucat au considerat ca nu e necesar, afirmand ca nu s-a umblat la el si nu au vrut faca acest lucru nici la cererea mea expresa. Nu m-au actionat in instant pt recuperarea debitului. Ce pot face?

Alte discuții în legătură

Recalculare energie electrica neinregistrata MLV MLV In ziua de 16.09.2011, cu ocazia unui cotrol efectuat la o societate comerciala de catre cei in drept, s-a constatat ca grupul de masurare a energiei ... (vezi toată discuția)
Recalculare consum enel Universul_tau Universul_tau Buna seara, Am si eu o problema cu cei de la Enel si din pacate nu stiu ce solutie juridica am. Speta este urmatoarea: Am incheiat ... (vezi toată discuția)
Prezumtie furt energie electrica mif001 mif001 Buna ziua. In urma unui control al reprezentantilor companiei de electricitate , s-a constatat ca au avut loc interventii asupra aparatului de contorizare (de ... (vezi toată discuția)