avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Etapa de mediere in cazul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Etapa de mediere in cazul divortului

In cazul desfasurarii unui divort exista si o etapa de mediere? Cu alte cuvinte daca se depunde cerere de catre unul din soti va trebui mers si la mediator ?
Ce sanse reale exista ca domiciliul copilului sa fie dat pe adresa de bulletin a tatalui ?
Nu e obligatoriu sa mergeti la mediator, insa daca sunt neintelegeri, poate va e util.

Ce sanse reale exista ca domiciliul copilului sa fie dat pe adresa de bulletin a tatalui ?

La intrebarea asta nu va poate raspunde nimeni, mai ales ca nu dati niciun detaliu,
De fapt nu exista nici o sansa reala ca "domiciliul copilului sa fie dat pe adresa de buletin a tatalui".
Domiciliul copilului va fi stabilit la mama sau la tata sau unde ii va fi copilului mai bine.
Acest lucru va fi decis de parinti de comun acord sau de instanta in cazul in care parintii nu se inteleg.
In procesul de decizie adresa din buletin n-ar trebui sa aibe nici o influenta.
Nu, informatia pe care o stiti dvs nu mai este valabila: obligatia partilor de a participa la sedinta de informare cu privire la avantajele medierii. Este bine sa stiti insa ca in cazul divortului, mai ales daca este vorba si de un copil, acordul de mediere este o modalitate de scurtare a procesului de divort pentru ca acesta contine intelegerea sotilor cu privire la capetele accesorii: numele dupa divort, modalitatea de exercitare a autoritatii parintesti (custodia), stabilirea locuintei copilului la domiciliul unuia din parinti, programul de relatii personale, contributia la cheltuielile de crestere si ingrijire, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mediator ContSters209919 ContSters209919 Am introdus actiune de divort in martie 2011 si am primit termenul de ianuarie 2012. Intrebarea mea este : pentru a termina mai repede ,ne putem adresa unui ... (vezi toată discuția)
Partaj si divorț Anastasia1990 Anastasia1990 Buna sunt căsătorită de câteva luni și vreau să divorțez împreună suntem de 8 ani si înainte de căsătorie ne_am luat un apartament prin programul ... (vezi toată discuția)
Actele necesare pentru introducerea unei actiuni de divort P.F.A. HERMAN DAN P.F.A. HERMAN DAN Buna ziua, Ptr deschiderea actiunii de divort ce acte ar trebui sa prezint ? Cam cat ar dura pana la pronuntarea divortului daca suntum de acord cu toate ... (vezi toată discuția)