Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lege pentru toti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lege pentru toti

Va salut pe dvs., toti membrii acestui forum..
As dori un sfat legat de o situatie des intalnita ..cred., sau asemanatoare cu altele.
In luna aprilie 2008, ma deplasam cu masina personala spre Constanta, in zona Mircea Voda drumul se lateste pe 2 benzi spre partea dreapta.Mi-am pastrat banda pe care mergeam pana in apropierea presemnalizarilor de pe asfalt de intrare pe banda dreapta (acum banda mea se termina ), unde am semnalizat sa schimb directia de mers, insa nu am putut sa intru deoarece se circula bara la bara si nu mi s-a permis de catre cond auto sa intru in coloana. In aceasta situatie am fost nevoit sa depasesc zona in care aveam dreptul sa merg pe banda respectiva cu cativa metri, fapt pentru care mi s-a suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 zile+ 4 pcte amenda, respectiv amenda. Am facut plangere contraventionala, mi s-a dat permisul inapoi si acum au inceput problemele. La prima infatisare nu a venit nimeni din partea politiei si nici macar nu au trimis vreo dovada. S-a dat un alt termen. In plangerea contraventionala, am cerut dovada politiei si anume, exact ce au scris ei in procesul verbal si anume. Caseta Nr cutare. Au scris in PV ca am fosta filmat Pe caseta Nr. C..., cu aparatul de filmat seria....., montat pe masina cu Nr...... Ei bine asta am cerut , caseta cu care am fosta filmat, masuratorile metrologice ale camerei video, ordinul de servici si anularea procesului verbal ca fiind netemeinic si nelegal deoarece nu am savarsit nicio fapta contraventionala si inlocuirea sanctiunii retinuta prin procesul verbal care a fost mult prea aspra, cu un avertisment cf art.5 pc.2 lit a si art.7 pct.1 si 2 din O.G. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. Domnii judecatori nu au tinut seama de asa ceva, nu au somat politia sa prezinte ca dovada caseta din care trebuia sa reiasa situatia in fapt, fiind la limita permisiva a legii.Daca opream in mijlocul drumului sa astept sa treaca toate masinile sa intru si eu , la fel nu aveam voie sa opresc in mijlocul drumului. Circulatia era intensa deoarece era cu o zi inainte de paste.S-a dat hotararea in favoarea politiei, am facut recurs, mi l-a respins deoarece au zis ca nu face obiectul procesului, au venit in schimb cu 3 foto in care se vedea masina cum depasise marcajul si atat. De aici nu reiesea intentia mea de a intra in coloana si faptul ca am fost nevoit sa depasesc marcajul din cauza faptului ca se circula bara in bara. Desi nu stiu la fel cat de legal este sa circuli fata de masina din fata la nici o jumatate de metru. Cert este ca la al doilea recurs , anul acesta in aprilie dupa un an de stat pe la portile tribunalului, presedinta completului de judecata de la tribunalul Constanta mi-a spus la fel ca recursul nu face obiectul procesului si i-am spus ca am cerut dovada politiei care este ceruta si in plagerea contraventionala sin in recurs, ceseta care este trecuta ca dovada a politiei in procesul verbal intocmit. Atunci presedinta mi-a spus ca oricum politia nu mai are cum sa prezinte dovada deoarece casetele se distrug dupa 6 luni. Cum este posibil asa ceva, nu au somat politia sa prezinte dovada, m-au scos vinovat fara dovezi. Pe data de 17 iunie 2009 am fost oprit de politie si mi s-a ridicat permisul de conducere deoarece la ei ajunsese hotararea judecatoreasca, mie nu-mi parvenise. OK , am aflat ca trebuia sa stau la usile tribunalului pana se da hotararea deoarece nu o comunica. OK. M-am informat si hotararea parvenise politiei inca din 28 aprilie, de 20 de zile. Mi-am propus sa nu mai fac valuri si sa astept 30 de zile.Bun , pe 14 iulie am primit de la IPJ Cta Serviciul Circulatie o adresa prin care eram instiintat ca , Cf. art 100, alin 3 lit e din OUG 195/2002 mi se suspenda dreptul de a conduce pe 60 de zile. Am zis ca este o gresala de-a lor si am cautat in lege unde scrie clar ca este vorba de 30 de zile. Am sunat la IPJ si mi-au spus ca e corect 60 de zile pe motiv ca nu am predat permisul in 15 zile de la Hotarea judecatoreasca. Pai eu de unde eram sa stiu, in fiecare zi am verificat pe portal daca s-a dat vreo hotarare sau nu. Nu au updatat siteul si ca atare nu am stiut. Acum cei de Politia locala circulatie m-au vazut conducand zi de zi si nu m-au oprit 20 de zile de la intrarea in posesia Hotararii judecatoresti. Nu mi-au trimis nicio instiintare sa prezint permisul la politie in termen de 5 zile, ci au asteptat intentionat sa treaca aceasta perioada pentru a fi siguri ca voi ramane pieton o buna perioada de timp. Am sunat la tribunalul Cta si mi-au spus ca este adev ca nu mi-au comunicat, in schimb politia trebuia sa-mi trimita instiintare, printre altele mi-au spus si ca este posibil ca politia sa fi facut intentionat acest lucru pe motiv ca am facut plagere impotriva lor. Ce pot face in acest sens, am picat a doua oara fara vina. Astept va rog sa-mi dati un sfat , nu este corect ce se intampla. LEGEA TREBUIE SA FIE PENTRU TOTI, LEGE .Multumesc mult.
dorianlakatos, utilizator
Faceti i contestatie pentru ca nu ati fost instiintat sa va prezentati cu permisul la politie in vederea retinerii acestuia.
MIHAI GRIGORE a scris:

Faceti i contestatie pentru ca nu ati fost instiintat sa va prezentati cu permisul la politie in vederea retinerii acestuia.

Nu cred ca tine...

E cam urata situatia din punctul meu de vedere. In primul rand nu am inteles ce este cu "al doilea recurs".

Este cam greu de castigat un proces acum -adica de durata si nu stiu cat ar merita efortul financiar si timpul- (cel putin din pct de vedere al redobandirii carnetului). Din punctul meu de vedere a fost un proces foarte prost condus. Ati avut avocat? Ma gandesc ca trebuia o cerere de recuzare daca nu s-au admis probele... S-au castigat procese pt ca PV nu a fost sustinut. Altele pentru PV nu s-a putut corobora cu alte probee (martori, inregistrari etc) Nu stiu cum ati formulat recursul pt a intelege de ce l-au respins.

Oricum se poate
Sa recapitulez. Incidentul s-a petrecut pe raza localitatii Mircea Voda , Jud Constanta, Procesul s-a judecat la Medgidia inclusiv primul recurs care mi-a fost respins. Cel de-al doilea recurs s-a mutat la Tribunalul Constanta. In recurs am cerut acelasi lucru ca si in plangerea contraventionala, ca si in primul recurs de fapt si anume caseta cu care am fost filmat, masuratorile metrologice ale camerei video, ordinul de servici si anularea procesului verbal ca fiind netemeinic si nelegal deoarece nu am savarsit nicio fapta contraventionala si inlocuirea sanctiunii retinuta prin procesul verbal care a fost mult prea aspra, fiind la limita permisiva a legii, cu un avertisment cf art.5 pc.2 lit a si art.7 pct.1 si 2 din O.G. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. Ei bine cum spuneam mai sus domnii judecatori nu au tinut seama de asa ceva, nu au somat politia sa prezinte ca dovada caseta din care trebuia sa reiasa situatia in fapt. Asta a fost. s-a dat hotararea judecatoreasca favorabila Politiei, le-a fost comunicata ( mie nu mi-a parvenit), au asteptat 20 de zile pana sa-mi ridice permisul fara sa-mi trimita instiintare sa predau permisul, fapt pentru care mi-au suspendat permisul pe 60 de zile. Aici este problema. Am asteptat 30 de zile fara permis, astazi 17 iulie trebuia sa intru in posesia lui si desigur nu pot, pentru ca baietii au avut grija sa nu-mi trimita instiintare ca trebuie sa predau permisul, desi intrasera in posesia hotararii judecatoresti inca din 28 aprilie. Au asteptat 20 de zile si pe 17 iunie m-au oprit in trafic si mi-au luat permisul, dandu-mi in schimb o dovada fara drept de circulatie.Apoi surpriza de pe 14 iulie cu instiintarea de la IPJ Constanta Serviciul Politia Rutiera prin care eram instiintat ca Cf. art.100, alin.3,lit e din OUG 195/2002, mi se suspenda dreptul de conducere pe 60 de zile, pe motiv ca nu am predat permisul in termen Politiei. Acum nu stiu ce-ar trebui sa fac. Ce pot face de fapt in situatia asta. Este abuz pe fata din partea Politiei.Mentionez ca am fost singur la toate infatisarile, avocatul meu fiind implicat in alte activitati judecatoresti. Recursul a fost respins (cred) pe motiv ca situatia era clara pentru ei pentru faptul ca dupa cum am scris in primul post, la a doua infatisare au aparut la dosar 3 fotografii unde se vedea masina in "depasire" coloana, de fapt erau doua benzi pe sens si mi-au spus inca de atunci (de la a doua infatisare cand au aparut foto la dosar, la prima infatisare nu au depus nimic la dosar, nu s-a prezentat nimeni din partea Politiei si cu toate astea s-a dat un nou termen)ca sunt vinovat. S-a dat hotararea in baza careia am facut recurs cerand caseta din care trebuia sa reiasa situatia in fapt. Din cauza aceasta au respins recursul, crezand ca nu este necesar ca politia sa prezinte alte dovezi. Din acele foto te poti insela extrem de usor , asta le-am spus si celor din completul de judecata. Ce este de facut? Ma ajuta cineva cu sfaturi?
Mai ales acum in situatia de fata cand normal la ora asta trebuia sa am permisul in buzunar. Daca Politia imi trimitea instiintare era cu totul alta treaba, nu ma mai alegeam cu inca 30 de zile.
dorianlakatos, utilizator
Reiterez afirmatia de inainte: faceti contestatie pentru ca nu ati fost instiintat sa va prezentati cu permisul la politie in vederea retinerii acestuia.Si aveti sansa sa vi se reduca suspendarea la 30 de zile!
SUCCES!
MIHAI GRIGORE a scris:

Reiterez afirmatia de inainte: faceti contestatie pentru ca nu ati fost instiintat sa va prezentati cu permisul la politie in vederea retinerii acestuia.Si aveti sansa sa vi se reduca suspendarea la 30 de zile!
SUCCES!

Va multumesc pentru raspuns, insa as dori sa stiu unde trebuie sa fac contestatia. La IJP Serviciul Politia Rutiera, sau la tribunal? Eu am facut ieri 17 iulie o sesizare catre IJP Ialomita,pe care am trimis-o prin posta cu confirmare de primire, pentru a fi sigur ca va capata un nr. de inregistrare, eu avnad domiciliul in Mun. Fetesti-Ialomita, iar incidentul respectiv a avut loc pe raza Mun. Medgidia -Constanta, unde dealtfel s-a sustinut si procesul. Instiintarea respectiva trebuia sa-mi parvina de la Pol Mun. Fetesti care a primit hotararea jud., si care mi-a ridicat si permisul de conducere in trafic dupa 20 de zile de cand intrasera in posesia hot. jud, sau de la IJP Ialomita, sau de la IJP Constanta?
Mai jos am sa arat cum am intocmit sesizarea in cauza, sesizare facuta catrea IPJ Ialomita . Aici este problema, trebuia sa o fac catre Constanta?

Dle Comandant,

Subsemnatul Lakatos Dorian Marian, legitimat cu CI seria __ Nr ______CNP ___________, eliberat de Pol ________la data de ______, domiciliat in ________________________, va aduc la cunostinta ca in urma unei hotarari judecatoresti mi s-a suspendat dreptul de a conduce cf. art.100, alin.3, lit.e din OUG 195/2002 republicata, pe o perioada de 30 de zile. Hotararea a parvenit Serviciului de Politie Rutiera Mun. Fetesti in data de 28 Aprilie 2009. In data de 17 iunie 2009, la 20 de zile dupa ce Politia Rutiera Fetesti a primit hotararea judecatoreasca, am fost oprit in trafic si mi s-a ridicat permisul , dandu-mi in schimb o dovada fara drept de circulatie. A doua zi dimineata m-am dus la Sediul Politie Fetesti la Dl. Comandant Pol. Rutiera, sa-l intreb ce este cu hotararea judecatoresca pentru ca eu nu aveam cunostinta de existenta ei si am aflat ca era datata din 28 aprilie 2009. In data de 17 iulie aveam dreptul dupa 30 de zile sa-mi ridic permisul, numai ca in data de 14 iulie 2009 am primit o recomandata de la IPJ Constanta Serv. Pol. Rutiera, in care imi faceau cunoscut faptul ca in baza art.100, alin.3, lit. e din OUG 195/2002 republicata mi-a fost suspendata exercitarea dreptului de a conduce pe termen de 60 de zile pentru faptul ca nu am predat Politiei permisul dupa instiintare . Va aduc la cunostinta ca de la data intrarii in posesie a hotararii judecatoresti de catre Serv Politie Rutiera Fetesti la data de 28 aprilie 2009 si pana la data de 17 iunie cand mi s-a ridicat permisul de conducere, nu am primit niciun fel de instiintare din partea Serviciului de Politie Rutiera in care sa fiu avertizat ca trebuie sa predau permisul de conducere in termen de 5 zile. Am fost indrumat de catre avocatul ce ma repezinta, sa va informez pe aceasta cale. Astazi 17 iulie trebuia sa intru in posesia permisului de conducere daca primeam instiintare din partea Serviciului de Politie Rutiera. Va rog mult sa analizati situatia respectiva si sa ajungem pe cale amiabila la o intelegere .Va multumesc.
Cu respect,

Lakatos Dorian 17 IULIE 2009

As dori sa stiu , dupa cum am scris mai sus unde ar trebui sa fac contestatia, deja am intrat in a doua luna fara permis de conducere.. sau ar trebui sa fac contestatie ( si cum ar trebui sa o fac?) . Unde sa o fac? La Tribunalul Constanta, La judecatoria Medgidia sau la Tribunalul de pe raza mun Fetesti, sau la Slobozia - resedinta de Jud.

Va multumesc si astept sa-mi raspundeti.
dorianlakatos, utilizator