Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz in caz de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz in caz de demisie

LUCREZ LA O FIRMA DE 2 LUNI.NU AM SEMNAT CIM,DAR LA ITM FIGUREZ CA ANGAJATA A ACELEI FIRME PE PERIOADA DETERMINATA DE 3LUNI.POT PLECA FARA PREAVIZ?
Aveti posibilitatea sa plecati la expirarea duratei pentru care a fost incheiat.

Plecarea fara preaviz este posibila in situatiile urmatoare:
- art.55 lit.b C.mun. - incetare c.i.m. cu acordul partilor

- art.81 alin.7 C.mun. - demisie cu renuntarea la preaviz din partea angajatorului. Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

- art.81 alin.8 C.mun. - demisie fara preaviz . Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Barxs20 a scris:

LUCREZ LA O FIRMA DE 2 LUNI.NU AM SEMNAT CIM,DAR LA ITM FIGUREZ CA ANGAJATA A ACELEI FIRME PE PERIOADA DETERMINATA DE 3LUNI.POT PLECA FARA PREAVIZ?

1. Inseamna ca dvs. nu ati semnat CIM si ori a fost inregistrat fara semnatura dvs. ori a semnat alta persoana in locul dvs.

2. Trebuia sa primiti si vs. un exemplar din CIM.

3. Faceti o sesizare la ITM pentru aceste nereguli.
Daca nu ati semnat c.i.m., atunci puteti pleca linistit , intrucat un c.i.m.nevalabil nu are cum sa fie incetat potrivit Codului Muncii.