Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept de munca in cazul pensionarii de invaliditate de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept de munca in cazul pensionarii de invaliditate de gradul III

Poate o persoana care a fost declarata inapta in serviciul de politie si pensionata medical pe caz de boala gr 3(afectiuni neuro-psihice) sa fie angajata intr-o firma de paza pe functii de raspundere si drept de control?Nu intruneste nici conditiile de studii si experienta in paza pt asemenea post

Permite legisltia angajarea intr-un asemenea post a unei astfel de persoane

Multumesc
Legislatia permite urmatoarele, intr-o astfel de situatie:
- cumulul pensiei cu salariu
- incadrarea cu c.i.m. cu o durata de cel mult 4 ore/zi

Legea nr.263/2010:
art.118
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie,
în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
.....

art.69 În raport cu gradul de reducere a capacitãţii de muncã, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizatã prin pierderea totalã a capacitãţii de muncã şi a capacitãţii de autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizatã prin pierderea totalã a capacitãţii de muncã, cu pãstrarea capacitãţii de autoîngrijire;
c) de gradul III, caracterizatã prin pierderea a cel puţin jumãtate din capacitatea de muncã, persoana putând sã presteze o activitate profesionalã, corespunzãtoare a cel mult jumãtate din timpul normal de muncã.

Conducătorii unităţilor şi conducătorii societăţilor specializate de pază şi protecţie au obligaţia încadrării personalului cu atribuţii de pază sau gardă de corp doar din rândul persoanelor care îndeplinesc condiţiile privind pregătirea profesională şi atestarea, prevăzute la art. 41 alin. (1) din Lege, cu excepţia situaţiei prevăzute la art. 40 alin. (3) din Legea nr.333/2003.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. - Orice persoana care se angajeaza trebuie sa primeasca un aviz de la medicul de medicina muncii care deserveste pe angajatorul respectiv.
- Daca medicul de medicina muncii i-a dat acest aviz inseamna ca poate lucra pe postul respectiv.

2. Cat priveste conditiile de studii si experienta acestea sunt de competenta angajatorului.
Si in cazul in care se constata ca el presteaza o durata mai mare de lucru fata de cea la care are dreptul?
Art. 114 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 263/2010 prevede că „în sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul III, se regăsește în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1), pct. I, II, depășind jumătate din programul de lucru al locului de muncă respectiv”.