Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare locuinta, majorare pret cu valoarea PAD
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare locuinta, majorare pret cu valoarea PAD

Am incheiata o asigurare a locuintei la Asirom pe 5 ani de zile(expira la data de 06 octombrie 2016) in cadrul politei sunt cuprinse clauze facultative dar si riscurile obligatorii din PAD ,acum asiguratorul spune ca sunt obligata sa inchei pana la data de 06 octombrie 2015 si polita obligatorie si sa platesc aceeasi rata ca pana acum plus 20 de euro suma pentru PAD..
Conform Legii 191/2015 pentru politele multianuale obligatia de a incheia PAD intervine la prima aniversare anuala ,ce inseamna aceasta?.
Va multumesc.
Conform legii, de azi aveti obligatia sa faceti polita PAD, de 20 EUR. Dacă asigurătorul dorește să mențină rata de primă la vechiul tarif, deși expunerea lui scade, nimeni nu vă oprește să căutați un alt asigurător. Vă recomand să mai negociați.

Succes!