Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie Civila Prestari Servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie Civila Prestari Servicii

Buna ziua,

Sunt jurist si inspector resurse umane al unei societati pe actiuni si as dori sa cer o parere pertinenta pe acest forum!
Societatea pe care o reprezint are ca sediul o cladire de birouri atasata unei hale industriale.
Acoperisul cladirii are nevoie de reparatii, dar firma nu doreste sa angajeze o firma specializata si doreste sa angajeze o persoana fizica neautorizata deoarece este o lucrare de scurta durata.
Imi puteti spune daca pot incheia o Conventie Civila de Prestari Servicii in baza art. 1891 din Codul Civil si daca este legal fara a incheia contract individual de munca cu persoana respectiva?

O zi buna!
Bogdan Mitran, Consilier juridic
Conventiiile civile se pot incheia numai pentru activitati ocazionale.

Stiu acest lucru, dar eu am considerat ca reparatia acoperisului este o activitate cu caracter ocazional!
Depinde cat dureaza o astfel de activitate.
Activitatea dureaza o luna datorita conditiilor meteorologice neprielnice!
Societatea are o suma fixa pentru reparatii si nu doreste sa inchei contract de munca datorita costurilor suplimentare!
Opinia mea este ca pentru o astfel de durata nu puteti incheia o conventie civila.

Consider ca, cei mai in masura sa va raspunda sunt cei de la ANAF, intrucat ei pot reconsidera aceasta activitate ca fiind dependenta.