avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie Civila Prestari Servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie Civila Prestari Servicii

Buna ziua,

Sunt jurist si inspector resurse umane al unei societati pe actiuni si as dori sa cer o parere pertinenta pe acest forum!
Societatea pe care o reprezint are ca sediul o cladire de birouri atasata unei hale industriale.
Acoperisul cladirii are nevoie de reparatii, dar firma nu doreste sa angajeze o firma specializata si doreste sa angajeze o persoana fizica neautorizata deoarece este o lucrare de scurta durata.
Imi puteti spune daca pot incheia o Conventie Civila de Prestari Servicii in baza art. 1891 din Codul Civil si daca este legal fara a incheia contract individual de munca cu persoana respectiva?

O zi buna!
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2015
Bogdan Mitran, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:58, 7 Octombrie 2015
Conventiiile civile se pot incheia numai pentru activitati ocazionale.

Stiu acest lucru, dar eu am considerat ca reparatia acoperisului este o activitate cu caracter ocazional!
Depinde cat dureaza o astfel de activitate.
Activitatea dureaza o luna datorita conditiilor meteorologice neprielnice!
Societatea are o suma fixa pentru reparatii si nu doreste sa inchei contract de munca datorita costurilor suplimentare!
Opinia mea este ca pentru o astfel de durata nu puteti incheia o conventie civila.

Consider ca, cei mai in masura sa va raspunda sunt cei de la ANAF, intrucat ei pot reconsidera aceasta activitate ca fiind dependenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate incheiere contract partial gabinemo gabinemo Buna seara. Am urmatoarea intrebare. Ce fel de contract de munca (sau alta forma de angajare) pot sa inchei cu un SRL, pentru lucru trimestrial. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Impozite si contributii aferente chelt de personal mag1962 mag1962 Buna ziua,in legatura cu noul cod fiscal pentru Asociatiile de Proprietari as dori sa imi raspundetila urmatoarele intrebari : -se mai poate face conventie ... (vezi toată discuția)
Conventie civila vicamircea vicamircea Am incheiat in anul 2009 o conventie civila cu o societate comerciala.In anii 2009 si 2010 societatea comerciala imi achita la stat impozitul si atat. Din ... (vezi toată discuția)