avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua. Sunt insarcinata in 33 de saptamani, iar de pe data de 05.10 am intrat in prenatal. Pana sa intru in prenatal am avut 44 de zile concediu medical - cod indemnizatie 01, astfel: iunie - 9 zile, august - 1 zi, septembrie - 30 zile si octombrie - 4 zile. As dori sa stiu daca cumva aceste zile de concediu medical imi vor afecta in vreun fel sau altul indemnizatia pentru cresterea copilului.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:34, 13 Octombrie 2015
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru concedii medicale si din indemnizatia pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. In functie de optiunea pentru CCC indemnizatia este cu prinsa intre:
- 600 - 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- 600 - 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

Multumesc pentru raspuns!
Acum revin cu o alta intrebare, si anume: Cum se calculeaza exact indemnizatia pentru CCC?! Data probabila a nasterii este 22 noiembrie. As vrea sa stiu in principiu, daca cumva calculul difera in functie de alegerea pe care o fac, aceea de a opta pentru CCC pana la varsta de 1 an sau pentru cel pana la 2 ani.
1. Daca nasterea are loc in noiembrie atunci cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta sunt decembrie 2014 - noiembrie 2015.

2. - Veniturile nete din aceste 12 luni se impart la 12 iar rezultatul se inmulteste cu 85%.

- Apoi se aplica ce am spus mai sus:
2. In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru concedii medicale si din indemnizatia pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. In functie de optiunea pentru CCC indemnizatia este cu prinsa intre:
- 600 - 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- 600 - 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu crestere copil atlassport atlassport Situatia mea este urmatoarea : data probabila a nasterii va fi 5 noiembrie 2015. Cum se calculeaza indemnizatia CCC? stiu ca se ia 85% din media venitului ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia luscinia1987 luscinia1987 am intrat in prenatal pe 16 mai, salariul meu brut este de 840 lei....cum se calculeaza banii pentru prenatal si mai apoi banii ptr cresterea copilului pana la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil lorelena1306 lorelena1306 Stimati domni, Sunt interesata de subiectul indemnizatie crestere copil. Sunt studenta in anul 3 la UTCB, sunt angajata de 1 luna si sunt insarcinata in ... (vezi toată discuția)