Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua. Sunt insarcinata in 33 de saptamani, iar de pe data de 05.10 am intrat in prenatal. Pana sa intru in prenatal am avut 44 de zile concediu medical - cod indemnizatie 01, astfel: iunie - 9 zile, august - 1 zi, septembrie - 30 zile si octombrie - 4 zile. As dori sa stiu daca cumva aceste zile de concediu medical imi vor afecta in vreun fel sau altul indemnizatia pentru cresterea copilului.
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru concedii medicale si din indemnizatia pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. In functie de optiunea pentru CCC indemnizatia este cu prinsa intre:
- 600 - 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- 600 - 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

Multumesc pentru raspuns!
Acum revin cu o alta intrebare, si anume: Cum se calculeaza exact indemnizatia pentru CCC?! Data probabila a nasterii este 22 noiembrie. As vrea sa stiu in principiu, daca cumva calculul difera in functie de alegerea pe care o fac, aceea de a opta pentru CCC pana la varsta de 1 an sau pentru cel pana la 2 ani.
1. Daca nasterea are loc in noiembrie atunci cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta sunt decembrie 2014 - noiembrie 2015.

2. - Veniturile nete din aceste 12 luni se impart la 12 iar rezultatul se inmulteste cu 85%.

- Apoi se aplica ce am spus mai sus:
2. In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru concedii medicale si din indemnizatia pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. In functie de optiunea pentru CCC indemnizatia este cu prinsa intre:
- 600 - 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- 600 - 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.