Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

Buna ziua!
Am primit ieri prin posta un proces verbal intocmit pe data de 05.10.2015 pentru constatarea contraventiei de a fi circulat fara rovigneta pe A2 Fetesti in data de 02.06.2015. Citisem undeva ca termenul in care trebuia comunicat procesul verbal este de doua luni maxim. Este adevarat? Daca da ma poate absolvi nerespectarea acestui termen de plata amenzii?
Va multumesc!
"Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunica contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data constatarii contraventiei (...)", prevede OUG nr. 8/2015.
Deci daca a fost depasit termenul se poate anula procesul verbal din acest motiv? Ce trebuie facut? Multumesc!
Faceti plangere impotriva PVC in termen de 15 zile de la primire. Plangerea o depuneti la Judecatorie.
Multumes!

Gasesc undeva pe internet un model corect pentru o astfel de plangere?

[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic