avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

Buna ziua!
Am primit ieri prin posta un proces verbal intocmit pe data de 05.10.2015 pentru constatarea contraventiei de a fi circulat fara rovigneta pe A2 Fetesti in data de 02.06.2015. Citisem undeva ca termenul in care trebuia comunicat procesul verbal este de doua luni maxim. Este adevarat? Daca da ma poate absolvi nerespectarea acestui termen de plata amenzii?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: snake69fast , utilizator 11:01, 14 Octombrie 2015
"Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunica contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data constatarii contraventiei (...)", prevede OUG nr. 8/2015.
Deci daca a fost depasit termenul se poate anula procesul verbal din acest motiv? Ce trebuie facut? Multumesc!
Faceti plangere impotriva PVC in termen de 15 zile de la primire. Plangerea o depuneti la Judecatorie.
Multumes!

Gasesc undeva pe internet un model corect pentru o astfel de plangere?



[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta pentru firma radiata Diana P Diana P Buna ziua, Am detinut o societate de transport, care acum este inchisa si radiata. Acum o saptamana am primit de la cnadr o amenda pentru rovigneta din ... (vezi toată discuția)
Amenda rovigneta Florian_M529 Florian_M529 Buna ziua, Am umblat aproximativ o saptamana fara rovigneta. Azi am realizat ca a expirat, am facut una noua dar acum astept amenda. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
amenda rovinieta crival crival Buna seara. Am primit astazi 28.04.2017 o amenda de la CNAIR pentru ca in 08.11.2016 am fost surprins de o camera fixa de control a rovinietei circuland pe ... (vezi toată discuția)