Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie apa balcon

Vecinul de sub apartamentul care il detin se plinge de inflitratii de apa in balcon. Balconul in discutie este partial inchis cu termopan dar nu exista spatii libere unde zapada/ploaia poate sa intre. Asa a fost de citiva ani si nu am avut nici o plingere pina acum.
Vecinul de la etajul inferior a observat infiltratia de anul trecut dar nu a anuntat pe nimeni din motiv ca nu avea timp si nu locuiste in apartament de 6 ani. Anul acesta s-a mutat in apartament si dintr-o data in luna septembrie se plinge la asociatie ca ii cade tavanul balconului si are galeata in balcon unde picaturile de apa se string.
Am rugat, prin intermediul asociatiei (adminstrator) sa ii transmita ca rog sa aduca un specialist si sa prezinte o expertiza a situatie si cum pot eu sa ajut la solutionarea cit mai rapida ( iarna bate la usa).
Nu au facut nimic. Dupa 1 luna se prezinta din nou la asociatie cu aceasi plingere si in acelaas format.
Nici eu nu locuiesc in apartament si nu am posibilitatea sa vad care sint problemele si vecinii nu doresc sub nici o forma sa se implice cu toate ca tavanul lor sta sa se prabuseasca- in opinia lor.
Dupa multa comunicatie pe banii mei, s-a dovedit ca plingerile vecinilor sint exagerate, nu este vorba de nici un tavan care sta sa pice si de nici o galeata de apa in balcon, ci chiar o nimica toata care pe ei in deranjeaza anul acesta dar nu ii deranja anul trecut.
Fara nici o expertizare, ma obliga sa inchid cu termopan restul balconului care pina acum nu a produs nici un deranj.

1) Cum trebuie sa procedez cu acesti oameni care nu doresc sa se implice in a solutiona plingerea lor?

2) Este posibil sa pretinda sa inchid balconul fara nici o expertiza ca acest lucru ar rezolva infiltratia de apa prin tavanul balconului?

3) Cum trebue sa inteleg ca a avut cunostinta de infiltratie si nu a anutat din timp sa efectuam reparatiile necesare? Cum este posibil sa urgentenze dupa bunul plac o situatie care ii era cunoscuta de mult timp si doreste de la mine solutionare rapida fara sa se implice sub nici o forma?

Pina acum am cheltuit destul de mult numai sa ma informez si sa aflu ca este multa fabulatie si indiferenta din partea lor.

Doresc sa stiu ce spune legea in aceste situatii in care se fac anumite presiuni nejustificate ( daca ar fi spus de anul trecut bineinteles as fi actionat in timp util si planificat sa nu se ajunga aici).

Multumesc
Din precizarile dv rezulta ca deficienta exista la nivelul pardoselii balconului dv
Este necesar pentru remediere sa contactati persoana specializata care sa analizeze podeaua balconului dv sa constate daca exista fisuri in placa
Am spus eu altceva sau se dau raspunsuri de dragul de a raspunde? Nu este nici o fisura in placa si pot exista 1001 motive sa existe infiltratii.

Trebuia sa mentionez ca doresc raspunsuri serioase si profesionale.
Daca cunoasteti raspunsul,atunci nu mai pierdeti timpul pe forum si remediati defectiunea ca nu cumva sa va confruntati cu situatia in care vecinul de la etajul inferior va solicita daune,
eventual si in instanta
Dv solicitati consultanta la distanta,in situatia in care personal recunoasteti ca pot exista 1001 motive sa existe infiltratii.
ynocentta, utilizator
Vecinul a stiu de aceasta infiltratie de peste 1 an si nu a anuntat pe nimeni. Acest lucru la spus si recunoaste. Nu este posibil sa urgenteze cind vrea, dupa placul lui cind nici nu este vorba de o urgenta in realitate.
Cred ca exista o problema cu cei de la distanta pe aici. Eu doresc sa ii dau in judecata daca nu se intelege bine.
"Consultanta la distanta" ( de unde pina unde de la distanta) care o doresc este in interesul comun, este initiativa mea pentru a gasi solutia potrivita.

Nu este necesar sa extindem discutia si lasam spatiul liber pentru cei care detin expertiza.

Am rugat, prin intermediul asociatiei (adminstrator) sa ii transmita ca rog sa aduca un specialist si sa prezinte o expertiza a situatie

Din expunerea dv rezulta fara putinta de tagada ca deficienta exista la nivelul proprietatii dv
Pe cale de consecinta asociatia de proprietari nu are obligatia sa aduca specialist
Singurul care poate prezenta o expertiza a situatiei este expertul tehnic pe care il puteti contracta dv ca proprietar al bunului imobil la nivelul caruia exista deficienta care genereaza infiltratii la apartamentul de la etajul inferior
De regula astfel de probleme-inerente in cazul imobilelor de locuit in comun se solutioneaza amiabil cu intelegere si cu toleranta
Precizati ca vecinul nu a locuit in imobil,la fel si dv...
Vecinul nu are temei legal sa va oblige sa inchideti balconul cu termopan,dar este indreptatit sa solicite remedierea care ii cauzeaza prejudicii la proprietate
Dv sustineti ca nu exista fisura in placa...
Exista posibilitatea sa existe infiltratii la punctele de imbinare ale diafragmelor
Este dificil a preciza cu certitudine unde exista deficienta
Situatii similare se regasesc inclusiv in camerele de baie datorita inexistentei izolatiei intre perete cada,sau datorita infiltrarii apei intre diafragma verticala si orizontala-situatii care sunt instiintate de cei situati la etajul inferior celui cu probleme
Deficienta poate sa existe inclusiv la nivelul plintei din balconul dv
Deficienta poate sa apara si la nivelul scurgerii din balconul dv
Fara detalii concrete este dificil a preciza concret factorul generator al infiltratiei
Concret unde se evidentiaza picaturile pe tavanul balconului vecinului ?