Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie apa balcon

Vecinul de sub apartamentul care il detin se plinge de inflitratii de apa in balcon. Balconul in discutie este partial inchis cu termopan dar nu exista spatii libere unde zapada/ploaia poate sa intre. Asa a fost de citiva ani si nu am avut nici o plingere pina acum.
Vecinul de la etajul inferior a observat infiltratia de anul trecut dar nu a anuntat pe nimeni din motiv ca nu avea timp si nu locuiste in apartament de 6 ani. Anul acesta s-a mutat in apartament si dintr-o data in luna septembrie se plinge la asociatie ca ii cade tavanul balconului si are galeata in balcon unde picaturile de apa se string.
Am rugat, prin intermediul asociatiei (adminstrator) sa ii transmita ca rog sa aduca un specialist si sa prezinte o expertiza a situatie si cum pot eu sa ajut la solutionarea cit mai rapida ( iarna bate la usa).
Nu au facut nimic. Dupa 1 luna se prezinta din nou la asociatie cu aceasi plingere si in acelaas format.
Nici eu nu locuiesc in apartament si nu am posibilitatea sa vad care sint problemele si vecinii nu doresc sub nici o forma sa se implice cu toate ca tavanul lor sta sa se prabuseasca- in opinia lor.
Dupa multa comunicatie pe banii mei, s-a dovedit ca plingerile vecinilor sint exagerate, nu este vorba de nici un tavan care sta sa pice si de nici o galeata de apa in balcon, ci chiar o nimica toata care pe ei in deranjeaza anul acesta dar nu ii deranja anul trecut.
Fara nici o expertizare, ma obliga sa inchid cu termopan restul balconului care pina acum nu a produs nici un deranj.

1) Cum trebuie sa procedez cu acesti oameni care nu doresc sa se implice in a solutiona plingerea lor?

2) Este posibil sa pretinda sa inchid balconul fara nici o expertiza ca acest lucru ar rezolva infiltratia de apa prin tavanul balconului?

3) Cum trebue sa inteleg ca a avut cunostinta de infiltratie si nu a anutat din timp sa efectuam reparatiile necesare? Cum este posibil sa urgentenze dupa bunul plac o situatie care ii era cunoscuta de mult timp si doreste de la mine solutionare rapida fara sa se implice sub nici o forma?

Pina acum am cheltuit destul de mult numai sa ma informez si sa aflu ca este multa fabulatie si indiferenta din partea lor.

Doresc sa stiu ce spune legea in aceste situatii in care se fac anumite presiuni nejustificate ( daca ar fi spus de anul trecut bineinteles as fi actionat in timp util si planificat sa nu se ajunga aici).

Multumesc
Mesajul dvs. este in eroare si ca si celalate mesaje, scris sub semnul ipotezei ( a presupusului). Fluxul evenimentelor in aceasta situatie este simplu si clar dar tot se incearca sa se complice pe baza de ipoteze.
Eu am cautat sa gasesc numarul de tlf. al vecinului. Efortul meu si nu al lui cu toate ca ar fi putut lasa si un nr. de tlf de contact cind a vizitat asociatie sa anunte infilitratia. Un fel de: "buna ziua- am infiltratii, daca se poate sa fie anuntat vecinul de sus si acesta este nr. meu de tlf sa ma contacteze". Nu a fost asa.
Se putea sa intreb asociatia de nr. lui si la rindul ei, asociatia, sa primeasca acceptul de la pagubit dar nu era rapida metoda.
1) Vecinul stie cum sa dea de mine deoarece este cunoscut ca nu se locuieste permanent de ani foarte buni.
2) Este instiintat ca orice discomfort creat de apartamentul meu trebuie contactata asociatia nu sa bata la usa mea. Deci stie cum sa dea de mine.
3) Asociatia nu a dat nici o data de contact ci a facilitat comunicatia.
4) Vecinul nu a initiat nici un demers de indata ce a notificat infiltratia de apa ( acum 1 si) si a ales sa astepte din motive lui. Aceasta este o decizie personala a pagubitului.
5) Asociatia nu este sub nici o forma pusa in discutie ca ar fi procedat incorect in aceasta situatie. Cu asociatia a fost: comunicatie rapida, prietenoasa, intelegatoare, obiectivitate si rationament corect in evaluarea deteriorarii in urma infiltratiei si a situatie.
6) Nu exista nici un motiv sa fie pus sub semnul intrebarii corectitudinea si cinstea mea. Toate datele de contact exista la asociatie, este cunoscut ca nu se locuieste permanent ( chiar de toti de pe scara), nu am datorii de nici un fel, particip la toate cheltuielile comune de imbunatare a blocului, nu am cerut sau avut conflinte cu vecinii chiar daca cel de deasupra mea mi-a inundat tavanul pe o suprafata de 1 m(2). Batrini si am avut intelegerea situatiei lor.
7) Nu am nici o greseala comisa in aceasta situatie. Se poate formula in citeva cuvinte care este cea greseala a mea care trebuie sa o recunosc.
8) Vecinul nu se muta si nu inchiriaza apartamentul si nu ma intereseaza de fapt. Pentru mine este important sa stiu de ce a tinut sub tacere infiltratia de 1 an si. Atit.
9) Asociatia poate sa dea info de contact in cazul in care a primit acceptul meu, care este in scris. Si bineinletes ca ar fi avut tot acceptul din lume daca ri fi venit cu o asemenea cerere.
ContSters371153, utilizator
viqua a scris:
Pentru mine este important sa stiu de ce a tinut sub tacere infiltratia de 1 an si. Atit.

Ce pot sa mai spun. O sa aveti o viata scurta daca va preocupa toate maruntisurile vietii. Ce mai conteaza?

viqua a scris:
Se poate formula in citeva cuvinte care este cea greseala a mea care trebuie sa o recunosc.

Ati formulat un intreg scenariu si toata logica formularilor dvs a plecat de la un presupus articol din lege care de fapt nu exista.
Formularea dvs: "Prin definitie Asociatia de Proprietari este: "forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor unui condominium, recunoscuta de lege."

Articolul din lege asa cum apare in Monitorul Oficial si nu cum ati scris dvs:
"Art 2 Alin (2) din HG 1588/2007. Asociatia de proprietari este forma de asociere autonoma, de organizare si de reprezentare a intereselor comune a majoritätii proprietarilor unui condominiu, cu personalitate juridica, fara scop patrimonial, infiintata in conditiile prevazute de lege."

Pornind de la aceasta definitie gresita ati facut niste rationamente si ati pus o seama de obligatii si pe seama asociatiei si pe seama vecinului, obligatii care de fapt nu exista.

Am gasit si de unde ati luat acea fraza, am gasit-o pe situl Federatiei Asociatiilor de Proprietari [ link extern ] ,
iar de acolo o gramada de destepti au copiat-o pe siturile lor. Este un exemplu clar prin care vedeti si dvs eliminarea unui cuvant din lege duce la o interpretare total total gresita
bizman, utilizator
"Formularea dvs: "Prin definitie Asociatia de Proprietari este: "forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor unui condominium, recunoscuta de lege."

Nu este formularea mea, din pacate. Sursa [ link extern ]

Obligatia vecinului este sa raporteze de indata ce a semnalat nereguli care pot afecta proprietatea sa si direct alt proprietar.

"Ce pot sa mai spun. O sa aveti o viata scurta daca va preocupa toate maruntisurile vietii. Ce mai conteaza"

Nu sint maruntisuri acte anormale, nejustificate, irationale care controleaza in ultima instanta aspectele vietii altui om. Si tot ce se intimpla are la baza motive meschine. Prin natura situatiei, o infiltratie in tavan duce la un proces progresiv a stricaciunilor ( daca nu se actioneaza corespunzator).
Din pct. de vedere al asigurarilor este " convenabil" pentru cel pagubit ( cel caruia ii este afectat tavanul cu infiltratii) ca stricaciunile sa fie cit mai severe, astfel prejudiciile sint discutate in instanta intre asigurator si cel care a provocat daunele si platite 100%. Daca daunele nu sint severe, pagubitul poate sa nu primeasca nimic de la asigurator si nici de la cel care a provocat daunele ( daca nu el insusi duce cazul in fata instantei).
Trebuie sa spun, ca nu aveti nici o idee despre nimic- se arunca cu opinii, pareri, multe si nimic concret si la obiect. Se pluteste in jurul unui subiect ba bagatelizinduse, ba cu trimitere la nu stiu ce legi care nu au nici o insemnatate pentru situatie. Ce mai, mult, informatii fara continut si pe linga subiect. O prelungire a mesajelor primite de la o persoana aici care ma duce cu gindul ca nu sinteti "in trecere" pe acest forum.
Din orice motiv invocat, punerea sub tacere a unei stricaciuni/ deteriorari provocate de alt vecin catre un pagubit ( alt vecin) care automat devine pretins pagubit din momentul in care a ales sa NU anunte stricaciunile LA TIMP, si care in timp pot: A) sa ridice suma pretinsa ca prejudiciu ( chiar daca nu se pretinde) B) si / sau controleaza un aspect din viata privata a celui care a produs dauna fara voia si cunostinta lui ( poate fi economic, emotional, familiar, etc) trebuie tratata cu cea mai mare seriozitate si este un caz de instanta.

Tot ce spuneti aici este o inducere in eroare si o tentativa de a se indeparta de la subiect. Orice mesaj postat va fi ignorat si apreciat timpul dedicat acestui subiect.
ContSters371153, utilizator
viqua a scris:

Nu este formularea mea, din pacate. Sursa [ link extern ]

Cred ca sunteti un om singur, aveti prea mult timp liber! Totusi, cu toate ca v-ati dat seama de eroare, tot nu spuneti deschis si nu recunoasteti ca ati facut un rationament absolut gresit. Ati asternut pagini intregi cu un rationament corect din punct de vedere logic dar acest rationament fiind facut in baza unui articol de lege care de fapt nu exista, este evident GRESIT din punct de vedere legal. De ce nu recunoasteti? Mai departe aveti dreptate cu neanuntatul la timp, cu cresterea cheltuielilor pt reparatii, cu ... Haide bre murim incet ... terminati lucrarea, impacati-va cu vecinul si mergeti si beti o bere impreuna
bizman, utilizator
Actualizare: lucrarea este terminata- balconul inchis si izolat complet. Plingerile au fost pentru partea de balcon (30%) care nu era izolata 100%. Bineinteles ca au fost si aventuri la nota de plata a zugravilor dar nu mai surprinde.
Presedintele asociatiei impreuna cu bunul prieten (pagubitul) au oprit pe scara blocului oamenii care lucrau la balconul meu si le-a indicat sa faca si o aparatoare la nivelul tavanului, care sa devieze apa de ploaie, al pagubitului ( pe nota mea de plata fara sa ma consulte).

Fara nici un specialist au decis acum cei 2 prieteni, ca totusi infiltratia nu venea direct din balconul meu si de fapt nu s-a rezolvat nimic prin inchiderea balconului ( cu toate ca acestea au fost indicatiile), deoarece a observat el (presedintele) o fisura de la cutremur pe exteriorul placii balconului al pagubitului.

La mine nu este nici o fisura in interior si nici la exterior.

Intrebare: exteriorul blocului (aici balconul) nu face parte din proprietatea comuna? Daca da, cine trebuie sa faca reparatiile necesare? Daca fisura exista la baza (exterior) tavanului pagubitului si nu intra in proprietatea comuna, cine trebuie sa repare?

Eu inteleg ca (interiorul) tavanul si podeaua balconului meu sint in raspunderea mea si reparatiile imi apartin.
Pagubitului ce reparatii ii apartin deoarece nu face nimic?
Azi s-a vizitat administratorul care a primit ordin de la presedinte ca trebuie reparat si exteriorul. De ce eu?
ContSters371153, utilizator