Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Separatie de bunuri la casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Separatie de bunuri la casatorie

Buna.As dori informatii cu privire la regimul Separatiei de bunuri.Cine poate sa intocmeasca acest document?Notarul,avocatul sau un jurist?Unde pot sa apelez,se poate si online?
Conventia de separatie de bunuri se face in forma autentica,la notar. Trebuie sa mergeti la notar impreuna cu viitorul sot sau daca sunteti casatorita, cu sotul.
Urmeaza sa ma casatoresc in Filipine.Nu stiu cum se procedeaza trebuie sa iau actul tradus si legalizat cu mine?Acolo sa cautam un notar?
Va stabiliti in Filipine?Sunteti ambii cetateni romani?
Nu ne stabilim acolo,urmeaza sa venim in Romania.Eu sunt roman iar ea filipineza.Cred ca trbuie sa venim in Romania sa-si faca si ea cartea de identitate si pasaportul iar apoi ne vom stabili in Italia unde eu am rezidenta si lucrez.Cred ca asa vor decurge etapele.Alti zic ca o pot duce direct in Italia.Nu stiu concret nimic.
Nu va ajuta cu nimic inchierea unei conventii in Romania. Daca va casatoreati in Romania da.