avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Import China pe firma fara comisionar vamal
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Import China pe firma fara comisionar vamal

Vreau sa import din China niste componente electronice pentru automatizari. Pentru revanzare. Importul vreau sa-l fac pe firma, am cod EORI si sunt platitor de TVA. Valoarea nu este nici foarte mare (aprox 3000$) nici foarte voluminoasa (1 bax). Plata se face pe baza Invoice, din cont firma, prin PayPal (apare pe extras firma). Am identificat cod TARIC pt. produsele respective si automat procentul taxei vamale. Evident si TVA aferent.
Livrarea se face prin Posta clasica, costul transportului este inclus in pret (free delivery), iar pachetul ajunge la Oficiul postal vamal din localitate.
Acum, mi s-a spus ca am nevoie de un comisionar vamal. Am sunat, intrebat, dar costul este de cateva sute de $ pt. ca sunt mai multe tipuri de produse si mai multe bucati. Personal mi se pare exagerat.
INTREBAREA: pot face eu, ca reprezentant legal al firmei, acea declaratie vamala, sa platesc taxele vamale si TVA in cont trezo vama si sa obtin liber de vama sa ridic marfa? Practic este un import ocazional la fel cum am facut si pe persoana fizica, numai ca este pe firma, mai mare si mai valoros.
Multumesc si sper sa ma lamureasca cineva, pt. ca am incercat sa aflu ceva clar de la Directia Vamala Timisoara unde am vorbit cu vreo 5 persoane arogante si am primit tot felul de informatii confuzante.
Cel mai recent răspuns: sierra , utilizator 09:44, 20 Ianuarie 2019
mai adaug ca si referinta un articol: [ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Daca nu aveti autorizatie pentru conectare la RCDPS pentru declarant in nume propriu sau vamuire la domiciliu nu puteti depune dumneavoastra declaratia vamala, trebuie sa apelati la un comisionar. Pentru conectare la sistemul RCDPS vedeti Ordinul 2782/08.09.2014.
Nu oricine ! poate depune declaratia vamala.
Ati reusit ceva? Incerc sa fac acelasi lucru.

emil_nastase a scris:

Vreau sa import din China niste componente electronice pentru automatizari. Pentru revanzare. Importul vreau sa-l fac pe firma, am cod EORI si sunt platitor de TVA. Valoarea nu este nici foarte mare (aprox 3000$) nici foarte voluminoasa (1 bax). Plata se face pe baza Invoice, din cont firma, prin PayPal (apare pe extras firma). Am identificat cod TARIC pt. produsele respective si automat procentul taxei vamale. Evident si TVA aferent.
Livrarea se face prin Posta clasica, costul transportului este inclus in pret (free delivery), iar pachetul ajunge la Oficiul postal vamal din localitate.
Acum, mi s-a spus ca am nevoie de un comisionar vamal. Am sunat, intrebat, dar costul este de cateva sute de $ pt. ca sunt mai multe tipuri de produse si mai multe bucati. Personal mi se pare exagerat.
INTREBAREA: pot face eu, ca reprezentant legal al firmei, acea declaratie vamala, sa platesc taxele vamale si TVA in cont trezo vama si sa obtin liber de vama sa ridic marfa? Practic este un import ocazional la fel cum am facut si pe persoana fizica, numai ca este pe firma, mai mare si mai valoros.
Multumesc si sper sa ma lamureasca cineva, pt. ca am incercat sa aflu ceva clar de la Directia Vamala Timisoara unde am vorbit cu vreo 5 persoane arogante si am primit tot felul de informatii confuzante.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana fizica colet primit din afara ue danescucatalinconstantin danescucatalinconstantin Am primit un colet din China si am mers la OP 7 Vama din Pitesti, unde vamesul de acolo m-a trimis la Vama Pitesti pentru a face o declaratie pe proprie ... (vezi toată discuția)
Cine este responsabil de stabilirea incadrarii tarifare vamale corecte ? a29stefan a29stefan In 2007 am efectuat un import, conditia de livrare ddu, transportatorul-comisionar vamal a stabilit niste incadrari tarifare in urma carora am efectuat plata ... (vezi toată discuția)
Taxe pt produsele cu titlul de "model"(trade samples) & taxe vama Emamea Emamea Buna ziua, Am o firma neplatitoare de TVA, impozit pe profit. Intentionez sa import niste produse din Noua Zeelanda din categoria TARIC 6212 (Sutiene, ... (vezi toată discuția)