Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit si contributii angajat-angajator pt concediu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit si contributii angajat-angajator pt concediu medical cod 08?

Buna ziua!
Ce contributii angajat-angajator se platesc pentru concediu sarcina si lauzie-cod 08?
Acesta se plateste in totalitate de la inceput, din fondul de asigurari de sanatate?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Indemnizatia de concediu de maternitate se suporta integral din FNUASS si nu face parte din baza de calcul a contributiilor platite de angajator.

Singura contributie care se retine la angajat este CAS 10,5% raportat la baza = 35% din salariul mediu pe economie (2415 lei). Pentru o luna intreaga cas = 89 lei. La fractiuni de luna se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare incluse in perioada de concediu de maternitate.

Indemnizatia de maternitate este scutita de impozit.
ana-cer, moderator
Bună ziua,
Având în vedere redistribuirea contributiilor de la 01 ian 2018, ce datorii mi se vor retine, ca și angajat, în perioada în care voi fi în concediu de maternitate?
Mulțumesc anticipat.

ana-cer a scris:

Indemnizatia de concediu de maternitate se suporta integral din FNUASS si nu face parte din baza de calcul a contributiilor platite de angajator.

Singura contributie care se retine la angajat este CAS 10,5% raportat la baza = 35% din salariul mediu pe economie (2415 lei). Pentru o luna intreaga cas = 89 lei. La fractiuni de luna se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare incluse in perioada de concediu de maternitate.

Indemnizatia de maternitate este scutita de impozit.