Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozitare retroactiva
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozitare retroactiva

Buna ziua.
Am un teren dobandit in anul 2009 pe care, din diverse motive, nu l-am declarat la fisc.
Acum doresc sa il vand. Solicitand certificatul fiscal de la serviciul local de impozite si taxe, am facut si declaratia respectiva si am primit o decizie de plata pe o perioada de 5 ani pentru acest teren.
Va rog sa imi spuneti in baza carei legi trebuie sa platesc retroactiv , pentru ca in Lg. 571/2003, privind Codul fiscal, nu am gasit nimic. Multumesc.
Codul de procedură fiscala, TITLUL VI Stabilirea impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului general consolidat, CAP. 2 Prescripţia dreptului de a stabili obligaţii fiscale, art 91 Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale
[ link extern ]
MULTUMESC