Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cat inseamnă 12 salarii minime?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cat inseamnă 12 salarii minime?

Bună ziua,

Un PFA este scutit de plata CAS daca obtine venituri pe 2015 mai mici de 12 salarii minime pe economie. Care este totuși limita aceasta?

975lei în primele 6 luni ale anului 2015 - 5850
1050 lei de la 1 iulie, adica 6300
Total: 12150

Sau din sumele respective se scad contribuțiile la stat, și se calculează limita la salariul minim net?

Și încă o întrebare, se întâmplă la fel și în 2016? Sau se va plăti 10,2% CAS la venitul net?
Mulțumesc.
~ Conținut șters la cerere ~