avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cat inseamnă 12 salarii minime?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cat inseamnă 12 salarii minime?

Bună ziua,

Un PFA este scutit de plata CAS daca obtine venituri pe 2015 mai mici de 12 salarii minime pe economie. Care este totuși limita aceasta?

975lei în primele 6 luni ale anului 2015 - 5850
1050 lei de la 1 iulie, adica 6300
Total: 12150

Sau din sumele respective se scad contribuțiile la stat, și se calculează limita la salariul minim net?

Și încă o întrebare, se întâmplă la fel și în 2016? Sau se va plăti 10,2% CAS la venitul net?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: sab-ina , utilizator 13:24, 26 Octombrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamurire calcul cass costicul costicul De ce la un venit net estimat de 7740 lei mi-au calculat o contributie la CASS de 671 lei? Poate stiti. Este vorba de un PFA. (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere a copilului vlad_aurelian vlad_aurelian buna seara. ma numesc vlad si este pentru prima data pe un forum. daca am gresit cu ceva va rog nu ma injurati. am si eu o mica problema. sotia mea pe 24 ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza impozitul la pfa phweb phweb Buna ziua. As dorii sa stiu si eu cum se calculeaza cei 16% datorati statului. Se calculeaza din totalul venturilor obtinute sau din din profit (adica ... (vezi toată discuția)