Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare firma

Buna ziua, detin o firma care in prezent are datorii catre bugetul de stat si cineva vrea sa o preia.
Care ar fi dezavantajele mele si avantajele lui si care ar fi procedura?
Cea mai bună variantă ar fi aceea de cooptare a noului asociat, prin mărirea capitalului social, iar apoi se poate face cesiunea de părți sociale. Câți asociați sunt în societate?