Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii

Am probleme la actualul loc de munca. Sunt "vanata'', ma simt amenintata si in nesiguranta.

Nu am de gand sa-mi dau demisia, astept sa fiu data afara.

Ce drepturi am? Pot beneficia de salarii compensatorii? (in CIM nu se specifica asa ceva si CCM nu-l cunosc).
Art.67 C.mun. : Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Prin urmare, acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.