Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu activitate suspendata in 2007,platitoare de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu activitate suspendata in 2007,platitoare de impozit forfetar

Buna ziua.Problema mea este urmatoarea:
Firma mea a fost suspendata in Februarie 2007.Am depus cererea de suspendare la Administratia Financiara de care apartine punctul de lucru.Mi-a fost solicitata memoria fiscala a casei de marcat si o declaratie pe propria raspundere,pe care le-am depus.Mi s-a eliberat un proces verbal in care scrie ce am depus,data si motivele(suspendare activitate).Mi s-a spus ca asta este tot si ca nu mai trebuie sa fac nimic in continuare.
Acum,contabila mea mi-a trimis instiintare ca trebuie sa platesc un impozit forfetar de 370 ron .
Nu inteleg de ce si ce ar trebui sa fac.
Multumesc.
E o instiinatre de la fisc?
Daca e asa chiar sunt caraghiosi.
Cred ca ar terbui combatuta situatia cu actele de la ORC si cele incheiate chiar de ei privind suspendarea activitatii.
Oricum suntem in tara in care se poate intampla orice cu exceptia invierii.
N-o sa primiti niciodata scuze!
Multumesc frumos insa tot nu am inteles ce sa fac.
Eu nu am suspendat activitatea firmei la ORC.Numai la Adm.Financiara.Nimeni nu mi-a spus atunci ca ar trebui sa inregistrez hartia de la Administratie si la ORC.Acum ar trebui sa merg la ORC cu hartia aia sau ce?
Ce alte acte mai trebuiesc?
[]DavidOctavian a scris:
Buna ziua.Problema mea este urmatoarea:
Firma mea a fost suspendata in Februarie 2007.Am depus cererea de suspendare la Administratia Financiara de care apartine punctul de lucru.Mi-a fost solicitata memoria fiscala a casei de marcat si o declaratie pe propria raspundere,pe care le-am depus.Mi s-a eliberat un proces verbal in care scrie ce am depus,data si motivele(suspendare activitate).Mi s-a spus ca asta este tot si ca nu mai trebuie sa fac nimic in continuare.
Acum,contabila mea mi-a trimis instiintare ca trebuie sa platesc un impozit forfetar de 370 ron .
Nu inteleg de ce si ce ar trebui sa fac.
Multumesc.

Din ce ati relatat d-v aici reiese ca ati incetat activitatea fiscala la punctul de lucru, nici de cum ca ati suspendat activitatea societatii, suspendarea de activitate se face doar prin depunera actelor necesare la registru comertului si obtinerea unui certificat de inregistrari mentiuni care sa ateste faptul ca societatea are activitatea suspendata pe o perioada de maximum 3 ani, in consecinta pentru d-v acum sunteti bun de plata impozit forfetar......:(
Pentru supendarea activitatii aveti nevoie de urmatoarele acte:

1. cerere si declaratie tip de la Reg comertului
2. hotarerea aga a sociatilor care sa precizeze ca se doreste suspendarea activitatii+ contor de cuvinte
3.certificatele constatatoare pe care le aveti in original.
4. dosar cu sina
5.timbre fiscale de 0.15 lei (2 bucati)
si o taxa de aprox. 260 lei la 2 asociati
Analore, utilizator
Acum am inteles.Multumesc frumos.In sfarsit un raspuns scurt si la obiect.
Din pacate,nimeni in tara asta nu iti da informatii corecte.La fel am patit cu taxa pentru drepturile de autor pe care nimeni nu a stiut unde trebuie sa o platesc,desi am facut nenumarate drumuri si am pus o multime de intrebari.
La fel si cu suspendarea.Doar am intrebat la Adm.Financiara daca mai trebuie sa fac si altceva pentru a suspenda firma si mi-au spus ca nu.
DavidOctavian, utilizator