Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ!!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ!!!!

Lamuriti-ma va rog, in ce consta partajul voluntar la notar???
Va intelegeti, de comun acord, cum impartiti bunurile comune, faceti o tranzactie pe care o semnati in fata notarului. Puteti sa va prezentati cu aceasta tranzactie si in fata instantei, solicitand ca instanta sa pronunte o hotarare prin care sa consfinteasca invoiala partilor. Va costa mai putin ca la notar.
Proprietarii unor bunuri isi impart de bunavoie, cum stabilesc acestia de cuviinta, bunurile (mobile/imobile) ce sunt detinute in proprietate comuna (devalmasie sau/si cote-parti), in acest sens mergand la notar si incheind un act denumit "partaj voluntar".
Iuliana Cermak, Avocat