Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa la gunoi
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa la gunoi

Este corect ca plata facturi la gunoi sa fie trecuta la impozitul pe care il colecteaza primaria?
Nu e trecuta in impozit ci poate vreti sa spuneti ca e colectat odata cu acel impozit sau la aceleasi ghisee unde se colecteaza impozitele locale. Ceea ce e altceva si e in regula. Singura chestie ar fi sa nu va conditioneze ca nu va incaseaza impozitul pe casa daca nu platiti si taxa pentru salubritate. Dar oricum, daca dumneavoastra nu doriti sa platiti acea taxa, ei va pot executa pentru recuperarea datoriei.
Din pacate pe la tara cam asa se practica, primaria face contract cu o anumita firma si impune locuitorilor zonei conditiile unui contract la care nu au participat si nu au semnat si le conditioneaza eliberarea anumitor acte de plata acelor restante, uneori le opreste banii de ajutoare sociale in contul datoriilor. EX Primaria Sahateni jud Buzau