avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vanzare masina - se pot incasa EURO?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vanzare masina - se pot incasa EURO?

Buna ziua,

Intentionam sa vindem masina si am dori sa incasam EURO in contul din banca. Este posibil sau legea ne obliga sa incheiem contractul si formalitatile de plata in RON?
De asemenea, ce taxe si impozite se platesc la aceasta tranzactie si de catre cine?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: fyeratanye , utilizator 00:39, 12 Noiembrie 2015
doamna puteti lua bani si in ieny japonezi ,si in lire sterline
despre impozit nu stiu ce sa va zic dar eu cand am cumparat masina(3000 euro) nu am p'latit nimic la primarie,am platit doar actele de vanzare cumparare.
daca santeti dealer de masini ar trebui sa platiti tva si impozit pe venit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

legea 656/2002 - onpcsb - tranzactii peste 15.000 euro AlexGM AlexGM Va supun atentiei urmatoarea situatie: Locuiesc intr-un oras in care foarte multi cetateni muncesc in Marea Britanie, prin urmare exista un excedent de lire ... (vezi toată discuția)
Cum se deduce tva-ul auto? MrFB MrFB Buna ziua, Intentionez sa cumpar un autoturism second hand pentru firma mea,autovehicul ce va fi utilizat pentru deplasari in scop de job. Am gasit o firma ... (vezi toată discuția)
Tva masina din germania Alex2424 Alex2424 Reprezint o firma neplatitoare de TVA din romania si as dori sa cumpar o masina din Germania. Valoarea masinii este de peste 10.000 Euro. Din cate am citit, ... (vezi toată discuția)