Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie sa fac pentru a trece un teren din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie sa fac pentru a trece un teren din extravilan in intravilan

Buna ziua! Vreau sa cumpar un teren pentru constructia unei case, dar terenul este, in acest moment, extravilan. Terenul este lipit de ultima casa a comunei, deci lipit de intravilan, anul trecut a fost trecut in PUG primariei si urmeaza sa fie trecut in intravilan anul acesta, dar, cu siguranta, acest lucru se va intampla dupa incheierea contractului de v-c. As vrea sa stiu daca exista riscul ca acesta sa nu mai fie trecut in intravilan si daca fac eu demersuri in acest scop, cum trebuie sa procedez si cam cat costa toata operatiunea.Multumesc foarte mult
Cumparati-l, apoi trebuie prin ANIF sa schimbati categoria din agricol in curti constructii, nu va costa prea mult.
Chiar daca este in extravilan, primaria va v-a emite autorizatie de constructie pentru constructii anexe, iar pe urma va trec in categoria intravilan cand isi va produce efectele noul PUG.