Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte de bloc demisioneaza dar refuza sa dea un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte de bloc demisioneaza dar refuza sa dea un raport cu situatia financiara a blocului

Buna ziua. Presedintele de bloc la sedinta si a depus demisia insa noi ,locatarii am cerut un raport cu situatia financiara a blocului cu semnatura lui, consider ca acela e un document inportant, viitorul presedinte trebuie sa stie ce i a in primire , insa refuza, spune ca nu e obligatoriu , deoarece administratorul ramane. Pina acum presedintii de bloc care au fost la conducerea blocului au furat cit au putut, blocul a avut multe datorii si mai are, dar gata cu smecheriile, fiecare trebuie sa raspunda. Deci, trebuie s au nu sa faca acel raport , semnat ?
Este diferenta semnificativa intre raportul de activitate al presedintelui de asociatie in care acesta poate enumera actele si activitatile desfasurate si raport financiar contabil aferent unei perioade
Raportul financiar contabil il poate realiza cenzorul/comisia de cenzori=care detin autoritatea si competenta sa se pronunte asupra temeiniciei si legalitatii documentelor asociatiei de proprietari
Puteti solicita oficial cenzorului sa realizeze raport asupra perioadei cat a activat respectivul presedinte sau la adunarea generala 2016 cenzorul va fi obligat sa prezinte raport de descarcare de gestiune -ocazie cu care ar trebui sa prezinte participantilor situatia financiara a asociatiei,eventual daca exista restantieri ,daca exista debite fata de furnizorii de utilitati/servicii
Viitorul presedinte sa-si comande propriul audit.
androidu a scris:
Deci, trebuie s au nu sa faca acel raport , semnat ?

Nu intra in atributiunile presedintelui sa intocmeasca rapotul financiar al asociatiei. Acest raport se intocmeste si se prezinta in adunarea generala de cenzor.

Sa inteleg ca presedintele de bloc nu are nici o raspundere :wassat: Daca cenzorul nu prezinta nimic si spune ca totul e bine ? Mai safie !!!
Conform dispozitii in vigoare cenzorul detine autoritatea si competenta profesionala sa se pronunte asupra temeiniciei si legalitatii documentelor asociatiei de proprietari
Cenzorul asociatiei de proprietari,poate exercita responsabilitatea functiei profesionale in baza unor cunostiinte economico financiare,pe cand exercitarea activitatii de presedinte de asociatie poate fi exercitata de catre orice cetatean-indiferent de varsta sau pregatire profesionala
Presedintele de asociatie de proprietari,conform dispozitii in vigoare nu are obligatia sa realizeze un raport cu situatia financiara a blocului
Situatia financiara a blocului poate fi legal realizata numai de catre persoana detinatoare de cunostiinte profesionale in domeniu
Daca cenzorul nu prezinta nimic si spune ca totul e bine ?

Cenzorul este obligat o data pe an in adunarea generala sau in alte situatii legal prevazute sa prezinte situatia financiara a asociatiei de proprietari
Daca cenzorul nu exercita cu interes si cu buna credinta obligatiile asumate in contractul de mandat si in fisa postului ,risca sa suporte disp L nr 230/2007
Art. 33
(1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari are, in principal, urmatoarele atributii:
a) verifica legalitatea actelor si documentelor, a hotararilor, deciziilor, regulilor si regulamentelor;
b) verifica executia bugetului de venituri si cheltuieli;
c) verifica gestiunea financiar-contabila;
d) cel putin o data pe an, intocmesc si prezinta adunarii generale rapoarte asupra activitatii lor si asupra gestiunii asociatiei de proprietari, propunand masuri.
(2) Cenzorul sau cenzorii alesi ai asociatiei de proprietari pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli.
(3) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociatiei de proprietari raspund personal sau in solidar, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

La fel si presedintele de asociatie de proprietari,L nr 230/2007
Art. 32

(2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.