Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi si obligatii minor de 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi si obligatii minor de 16 ani

Buna ziua,
Am o minora adoptata de peste 16 ani care incetul cu incetul nu ma mai recunoaste de parinte. Sotia mea a decedat , si ma aflu in pozitia de a gestiona singur cresterea si educatiaacesteia,. Are minora, la aceasta varsta dreptul de a pune in discutie autoritatea mea ca parinte adoptiv si sa ceara o autonomie clamand statutul de copil adoptat?
Multumesc,
Statutul de copil adoptat nu o face diferita de statutul de copil neadoptat...
Referitor la autonomie, copiii isi incep afirmarea unei autonomii imediat dupa nastere si aceasta se mareste cu varsta. la ce autonomie va referiti exact?
Poate e necesar sa cereti ajutor autoritatii tutelare, consiliere psihologica etc. Sa va ajute sa o intelegeti pe copila, nu cred ca ii e usor abandonata de o mama la nastere, de un tata biologic, acum iar de o mama adoptatoare...