Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat energetic la inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat energetic la inchiriere

buna ziua. daca inchiriez o garsoniera cu suprafata <50 mp. este nevoie de certificat energetic? multumesc.
Intocmirea certificatului de performanta energetica este obligatorie conform Legii nr 372/2005 promulgata la data de 14.05.2013, pentru locuinte unifamiliale,blocuri de locuinte, birouri, cladiri de invatamant, spitale,hoteluri si restaurante,constructii destinate activitatilor sportive, cladiri pentru servicii de comert, alte tipuri de cladiri consumatoare de energie.
Legiutorul nu a conditionat prezentarea certificatului energetic de suprafata bunului imobil
In cazul dv,este necesar intocmirea si prezentarea de certificat energetic la intocmirea formalitatilor de inchiriere bun imobil