Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala pentru amenintare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala pentru amenintare

Buna seara, am si eu o problema si am putina nevoie de ajutor... cu aproape 1 an in urma am dat niste bani la cineva imprumut si de atunci ma rog de el sa imi inapoieze bani, insa fara nici un rezultat in fine aproape am uitat de el si mi am vazut de-ale mele. Azi eram pe afara cu cainele in fata blocului, caine de rasa rottwieler, avea botnita dar nu aveam lesa. In timp ce stateam cu cainele in fata blocului si povesteam cu niste prieten in partea drepta a carosabilului il vad pe respectivul care avea sa imi dea acea suma de bani. M-am dus spre trotuar sa traversez strada sa am o discutie cu el prieteneste si in scop bun, intre timp cateaua mea vazandu-ma ca plec a venit dupa mine am luat-o de zgarda de la gat si am trecut strada cu ea pana la masina acestui tip, ajung langa el si ii spun salut prietene,
El: Salut
Eu: ce mai faci cand imi dai si mie banii aia ca pe 27 luna asta se face 1 an
El: ce bani sa iti mai dau dupa ce m- ai facut de ras pe facebook, lasa ca nu iti mai dau nimic ca am stat cu tine in frig cand ai fost sa iti iei motor
Eu: frate cum poti sa miniti in halul asta te- am dus la 2 restaurante si ai stat doar in masina nici macar nu te- ai dat jos macar 5 minute de cand am plecat de acasa
El: lasa ca nu ramane asa oricum iti dau banii cand vrea P*** mea si nu ma fa ca te aranjez eu pe tine, daca ma dau jos din masina iti tai beregata
Eu: hai date jos...
El: stai aici ca ma duc pana la blocuri si revin si iti arat eu tie
Eu: mda... fugi ca pana acum zici ca vi la mine si iar nu te mai vad 1 an
El: baaa pai asa ma crezi si acum daca ma dau jos din masina esti terminat
Eu: razand i am zis sa se dea jos ca nu are ce sa imi faca iar el sicea sigur Eu da..., " am afirmat asta stiid ca nu se v a da jos
El: no lasa ca vezi tu cand ma intorc
ei bine intre timp m am dus am dus cainele in casa si am iesit afara m am dus din nou la prietenicu, care eram inainte sa vina el, care la fel pot sa ii chem ca martori ca m-a amenintat si a zis ca imi taie beregata ... e doar o afirmatie insa e ceva grav dupa parerea mea. ok vorbind cu prietenii mei le am explicat situatia la care si eii au afirmat ca au auzit cand m-a amenintat, se intoarce de la bloc cum a spus el insa imi face semn din masina ca se intoarce, era si nevasta lui in drepta... ei bine stiind ca acest individ este profitor de situatie le am zis pritenilor ca eu ma duc la politie sa depun o plangere ca m a amenintat si daca e nevoie de ei ca martori le voi da numele sau ii voi chema, ok plec spre politie si la politie dau de el si sotia lui... se dusese la politie sa imi faca plangere ca l am amenintat cu, cainele si ca il bat, m a bufnit rasu si cand m au intrebat Dansi de acolo ce treba am am zis ca vreau sa ii fac domnului din fata o plangere ca m-a amenintat, la care niste Domni Politisti de acolo care erau pe langa el au zis hmm ciudat si el spune acelas lucru despre tine, la care eu le am zis ca am martori eu nu l am amenintat dopar am vb prieteneste, ok ma cheama intr o camera unui dintre agentii de politie p[t a depune acea plangere, intre timp mai bine un Domn politist care ma intreba ce s a intamplat ii explic si acelu Domn situatia la cere elimi spune ca si aces individ a venit sa imi faca reclamatie ca eu l am amenintat cu, cainele, i am zis ca nu e adevarat eu am fost sa vb civilizat cu el si da intradevar aveam cainele cu mine insa nu am fost sa il amenint cainele avea botnita insa nu aveam lesa il tineam de gat, ok il cheama si pe acest individ in acea camera si ne intreba pe amandoi, prima data vb el il intreba ce s a intamplat ela spus ca am fost cu, cainele sa il bat ca i am zis sa se dea jos din masina, ca l amamenintat ca il rup cu bataia si ca are martor omu din masina era un prieten de-al lui cu el in masina insa acel prieten a stat 2 minute si a plecat in alea 2 mine prietenul lui din masina a auzit doar cand am zbierat unu la altu cand imi da banii si nimic amenintand, ok dupama intreba pe mine iar eu le am zis Domnilor politisti eu am martori care am stat cu ei afara si doar l am vazut parcand acolo m am dus la elcu intentii bune nu sa il amenint sau sa ma bat sau sa pun cainele pe el cum sustine dansul, este marturie mincionasa deoarece eu nu l am amenintat si el este cel care a zis ca imi taie beregata si ca, daca se da jos din masina nu apuc sa fac nimci si ca are el grija de mine etc, intre timp ce le explicam politistilor el m a facut de 2 3 ori fraier tampit si nu mai stiu cum , la care a fost atentionat de catre unul dintre agentii de politie ca daca ma mai jigneste o data il v-a amenda de la 500 la 100 lei etc, am terminat ce am avut de zis, si ne a intrebat ce vrem sa facem el azis,eu depun plangere nu il iert il ard.. am uitat sa specific ca si in interiorul politiei m a amenintat defata cu organele de politie prezente pe langa noi, ok pleaca de acolo si incep sa explic Domnului politist cum sa intamplat si in acelas timp si scrima reclamatia, cerandui informatii si spunandui ca nu mi am dat seama ca ducanduma cu, cainele poate fi impotriva mea, el imi citeste un dialog cu o lege despre caini adica ce inseamna sa amenint pe cineva ci, cainele, sau sa pun pe cineva cainele, eu i am explicat ca nu am amenintat el doar sustine asta insa eu nu l am amenintat ci el a fost cel care m a ameintat,. intre timp ce mi a explicat ce va urma adica instanta judecata etc m am razgandit si m am oprit din scris si i am spus ca din cate mi a zis e o prostie ce fac, nu vreau sa ma judec cu nimeni mai ales ca va trebui sa parasesc tara si nu vreau sa fiu chemat sau dar in urmarire pt asa ceva, elmi a zis ca am termen de 90 de zile sa depun plangerea, i am spus ca ma voi mai gandi daca o so depun prima data il las pe el sa depuna si dupa o sa depun si eu pe amea cu martori.. a zis ca nu e nici o problema fac cum vreau , ok am plecat acasa, acum intrebarea mea este ce sfaturi imi dati, cainele are 1 an si 7 8 luni, este vaccinat are Cip pasaport am toate actele in regula, nu am reclamatii ca fiind un caine periculos, este un caine prietenos si nu il scot fara botnita fara lesa il scot doar nu o sa stau langga el cand isi face nevoile... dupa ceva timp de cand am ajuns acasa unul dintre prieteni care a fost prezent atunci, mi a zis ca a vorbit cu prietenul lui, adica cel care fusese in masina celui care m a reclamat ca l am amenintat si ca il are martor si acel tip a zis ca nu l am amenintat doar ca am zbierat si a zis ca el nu se baga... ce sfaturi imi dati ? sa fac reclamatia sau nu ? inca nu stiu sigur daca si el a facut reclamatie insa era foarte hotarat si cred ca a depuso eu nu, dar cineva mi a zis sa o depun si eu pe a mea deoarece el doar atat stie sa faca sa intarate lumea si dupa sa o poarte prin tribunal, si se mai judeca cu inca 3 4 persoane, si cu restu care s a judecat a pierdut !!! am nevoie de ajutor deoarece dimineata trebuie sa ma duc la politie sa confirm ca, cainele este inscris in evidenta politiei si ca nu am nici o reclamatie ca fiind periculos si intre timp as vrea sa stiu depun si eu o plangere sau nu ... Multumesc frumos pt timpul acordat si imi cer scuze pentru scrisul prost gramatical sau cu greseli, inca tremur din cap pana in picioare ... e primul meu incident cu politia in 27 de ani !

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
o sugestie , daca imi permiteti......puteti reformula aceasta intrebare daca aveti dorinta ca sa sa raspunda cineva?
Buna seara deci,mai pe scurt eram cu, cainele (cainele rasa rottwieler inscris in evidenta politiei ne agresiv, nevand nisi o reclamatie pana acum, )pe afara mai exact in fata blocului sa isi faca nevoile tocmai ce ajunsesem acasa, stand de vb cu niste prieten vad o masina cunoscuta parcand langa o parcare, ma duc sa ma uit mai atent daca este un fost prieten care voiam sa ma intalnesc cu el, da era acel prieten dau sa trec strada ( si intre timp cainele meu alearga spre mine, nevrand sa nu imi calce vreo masina cainele ca eu trebuia sa trec strada, am prins cainele de zgarda de la gat il tineam de gat si m am dus pana langa masina acestui individ) ma duc la el sa il intreb frumos cand imi mai da bani ca pe fb nu mai da nici un semn la telefon nici un semn si pe data de 27 se face 1 an, la care el imi vb la pertu si urat, i am raspuns si eu cu aceeasi moneda insa nu i am vb urat, dupa el a inceput sa ma ameninte ca imi taie beregata, ca am aranjeaza,eu i am zis ca nu are cum el continua sa ma ameninte si a zis ca, sa stau asa ca vine el de la blocuri si imi arata el mie, el a plecat eu m am dus sa imi duca cainele in casa si am iesi din nou afara si mam alaturat prietenilor cu, care eram inainte de a purta o discutie cu acest timp , la care ei mi au zis ca l au ajuzit cand a zis ca daca se da jos imi taie beregata, iar eu i am intrebat ca am de gand sa ma duc la politie sa il reclam ca m am amenintat si daca este nevoie de ei pot veni ca martori, au zis ca da, ok am plecat la politie sa depun plangere , acel individ ajunsese cu maisna inainte mea si la fel cred ca mi a depus o plangere ca eu l am amenintat cu cainele si ca il bat, insa eu am martori ca nu l am amenintat si l am intrebat frumos el sustine una si buna ca l am amenintat, ba chiar ma jignit si amenintat ca imi arata elmie de fata cu politia si a fost avertizat, auzind ce urmeaza eu nu am mai vrut sa depun plangere deoarece daca parasesc tara nu vreau sa fiu chemat sau cautat pt a venit la judecata... el nu are nici un martor sa dovedeasca ca m am dus sa il bat sau sa pun cainele pe el eu am martori ca i am vbv frumos si nu l ama amenintat, el insista ca sunt nsite camere de vedere pe niste stalpi si ca se vede pe camera ca m am dus cu, cainele la el , dar cainele avea botnita este inscris la politie si el nici macar nu s a dat jos din masina am discutat 2 3 minute, ce alte informatii sa mai dau ? multumesc frumos pt timpul acordat
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua, ideea este ca eu eu am un contract care trebuie sa il respect, si oricand sunt chemat trebuie sa părăsesc tara pe un termen neștiut, poate sa fie 1 săptămâna 1 an. acum eu nu vreau sa ma judec prin tribunale si sa imi pierd serviciul pt NIMIC. insa azi mi a deschis cineva ochii, ideea este in felul urmator , sunt camere pe stalpi care inregistreaza traficul pot avea proba ca tineam cainele de zgarda, avea botnita si nu s a miscat de la picioarele mele, el a sustinut ca am fost cu, cainele sa il amenint si ca era sa il muste de cap, probe care sunt in favoarea mea am, 2: am 2 martori care pot sustine in instanta ca eu nu l am amenintat ci el a fost cel care m-a amenintat, 3: daca este sa ajung in instanta am dreptul sa cer sa il puna la detectorul de miniuni, 4: m a amenintat de fata cu politia si am scris asta in reclamatie, m a jignit de fata cu politia ba chiar a fost si avertizat sa nu se mai repete ca va fi sanctionat... deci acum imi dau seama ca toata chestia asta este in favoarea mea, insa pe mine nu ma intereseza el, ma intereseza locul meu de munca... eu nu am depus plangerea am termen de 90 zile de cand a depus el plangerea sa o depun pe a mea... insa vrând ne-vrând din cate vad tot el este cel cu, coarne si cere neaparat sa ma trimita in judecata, azi am aflat ca tipul are peste 6 plangeri penale depuse la politie si nici una castigata, 3 plangeri pentru hartuire 1 chiar pentru nevasta lui.. si datoreaza bani la lume de peste 5000 euro!!! ideea este ca eu un necunoscut nu am ce-i face deoarece el are influenta mare, sotia lui a lucrat 20 ani la sediul de politie ca secretara .... deci cu toate ca nu este credul si nu a castigat nici un procest nici o instanta pana acum,politia tine cu el deoarece eu sunt un nimeni el este sotul secreterei comandantului politiei .... ei bine aici cred ca am nevoie de ajutor extern un avocat din alta parte care sa ma sustina deoarece eu unu am toate probele necesare in favoarea mea, el nu are nici macar 1 martor ....