Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru

Buna ziua,
In urma cu 3 saptamani am depus la judecatoria Buftea o contestatie impotriva unui proces verbal rutier.
Am primit acasa in plic (eu sunt din Calarasi) o instiintare "Comunicare Adresa" care spune ca in calitate de petent, in termen de 10 zile de la primirea acesteia, am obligatia de a achita taxa de timbru in cuantum de 20 lei.

Nestiind cum sa procedez, unde sa o platesc s.a.m.d, am cautat pe internet si am gasit OUG 80/2013, art 14.1 care spune ca taxa de timbru judiciar se plateste intr-un cont special al unitatii administrativ-teritoriale unde am eu domiciliul, adica in Calarasi.

Sunt nedumerit asupra locului unde trebuie sa platesc taxa, si daca apoi trebuie sa mai trimit vreo copie dupa chitanta catre judecatoria Buftea, pentru ca mi-e teama sa nu anuleze contestatia (in hartia primita, dupa termenul de 10 zile spune "sub sanctiunea anularii cererii").

Va rog sa ma lamuriti asupra acestor doua aspecte.
Mergeti cu buletinul la sectia financiara din localitatea de domiciliu si achitati suma de 20 lei.
Acolo spuneti numai farmula magica "pentru taxa de timbru" iar functionarul va da o chitanta cu acea valoare.
Apoi, chitanta IN ORIGINAL, nu copie, o trimiteti in plic sau personal la judecatoria Buftea, cu mentiunea numarului de dosar. Asta in cele 10 zile, altfel cererea va fi anulata ca netimbrata.
Achitați taxa la Călărași și trimiteți originalul prin posta prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Sa aveți și o cerere prin care faceți mențiunea de taxa în original.

Sa trimiteți și prin fax ca sa ajungă mai repede la dosar ca sa se știe ca ati achitat și sa nu depășiți cele 10 zile.
Faceți și menținea ca ati trimis și originalul.
Sau platiti cu ordin de plata

Contul în care se face plata taxei judiciare de timbru cu ordin de plată:
RO40TREZ20121070203XXXXX;
Beneficiar – Primăria Călăraşi;
Banca - Trezoreria Călăraşi, cod fiscal 4445370

Mentionati pe ordinul de plata ce reprezinta plata (taxa judiciara de timbru) si numarul dosarului.

OP-ul vizat de instituția bancara il trimiteti la Judecatoria Buftea.
legisperitus a scris:

Sau platiti cu ordin de plata

OP-ul vizat de instituția bancara il trimiteti la Judecatoria Buftea.

De ce simplu cand se poate complicat?
OP pentru 20 lei?
Plata la ghiseu in numerar cu trimiterea chitantei prin posta este mult mai rapida.
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Numai bine!