Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecatorul de camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecatorul de camera preliminara

Va rog sa-mi spuneti daca pot aduce probe noi in timpul sedintei publice din camera de consiliu pentru a dovedi ceva si daca pot face o plingere impotriva unuia din martorii apararii pentru declaratii contradictorii in fata organului de cercetare penala si de semnare a unor documente de catre acesta fara a avea caderea legala de a o face.Va multumesc anticipat !
Ce calitate aveti in proces?
Am calitatea de reclamant.
In procesul penal nu exista reclamant. Probabil sunteti parte vatamata. Declaratiile contradictorii ale martorului se sanctioneaza prin aceea ca veti atrage atentia asupra caracterului nesincer in faza finala, de concluzii, cand vi se da cuvantul . Consecinta este ca aceste declaratii nu vor fi retimute la formarea convingerii instantei si pronuntarea solutiei.
Puteti solicita doar administrarea de probe in vederea dovedirii nelegalitatii actelor de urmarire penala sau a probelor administrate.
Multumesc pt raspuns