Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul posibil gresit suma concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul posibil gresit suma concediu medical

Buna seara,
Sunt insarcinata in luna a-6-a.
In data de 16 octombrie 2015, am intrat in concediu medical care din ce am inteles de la doamna doctor va dura pana la concediul prenatal in ianuarie. Astfel pe concediile medicale am trecut de ginecolog cod indemnizatie 01 (boli obisnuite) si cod diagnostic 745 (Hemoragia de la debutul sarcinii). Salariul meu net este de 2400 Ron fara alte beneficii si se plateste pe data de 15 si 30 ale lunii. Pana la ora actuala am primit din salariu urmatoarele transe:
30.10- avans octombrie: 1200 Ron
15.11- lichidare octombrie: 1067 Ron
Total octombrie: 2267
27.11- avans nob : 1200 Ron
15.12- lichidare nob: 747 Ron
Total noiembrie: 1947 ron
Din spusele doamnei doctor alte paciente au primit salariul intreg pentru aceasta afectiune, fara sa li se scada nimic; din ceea ce am citit eu, cred ca trebuie pt grupa 01 sa primesc 75% din salariu adica 75% din 2400 Ron= 1800 Ron. Din pacate nici unul din calcule nu-mi iasa si am rugamintea sa ma ajutati sa inteleg sau sa-mi spuneti daca firma a gresit calculul.
Va multumesc frumos!
O seara linistita
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni (zilele lucratoare din luna in care s-a lucrat, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)
Pentru certificatele medicale date in continuare, se pastreaza media zilnica stabilita la certificatul initial.

Pentru un calcul, trebuie sa precizati ce venituri brute ati avut in ultimele 6 luni (aprilie-septembrie) si daca ati avut absente (concedii fara plata, perioade nelucrate).
Buna seara,

Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Salariul brut pe care l-am calculat este de 3421. In lunile aprilie - septembrie am avut 5 zile concediu medical in luna mai ( 3 lucratoare+2 nelucratoare) si 10 zile lucratoare concediu de odihna; fara plata si nelucrate nu au existat. Dupa formula dvs va rog sa-mi spuneti daca calcululmeu este corect:
2400x6 luni= 14.400
zile lucratoare aprilie-sept = 129
media zilnica = 14400/128= 111,50
indemnizatie= 111.50x21 ( zile lucratoare noiembrie)x75%= 1756,125/ luna noiembrie , iar eu am primit 1947 lei.
Am rugamintea daca se poate , fiind o formula mai complexa, sa ma ajutati cu o verificare.
Va multumesc!
Ati dat date neclare:
- salariul net 2400, salariul brut 3421, dar ati calculat cele 6 luni cu salariul net, ceea ce nu este corect. Verificati pe contractul dvs. de munca ce salariu brut aveti
- in cele 6 luni anterioare lunii octombrie sunt 128 zile lucratoare (21 apr, 20 mai, 21 iun, 23 iul, 21 aug, 22 sep)
- in luna mai salariul brut realizat ar trebui sa fie diferit din cauza concediului medical, e nevoie de salariul realizat pe 17 zile lucrate + indemnizatia de concediu medical (calculata tot dupa media celor 6 luni anterioare)
- ati inceput concediul medical din 16 octombrie, dar faceti media la noiembrie!

Verificati datele si corectati cum trebuie, altfel nu puteti calcula.

Buna seara,
Va multumesc mult pentru verificare si raspuns. Imi cer scuze pentru erorile anterioare si eventuale in acest al-2-lea calcul. Am refacut calculele astfel:
- 3421 ( brut verificat in contract)x 5 luni + 3042 ( pentru luna mai in care am avut zilele de concediu medical tot cu 75%) = 20147 ( media pe aprilie-sept)
- 20147/128=157,39 lei ( media zilnica)
- 157,39 x 20 ( zile lucratoare noiembrie) x 75%= 2360 lei
Va rog, daca nu cer prea mult sa ma verificati daca nu mi-a scapat ceva .
As dori sa va mai adresez o intrebare: daca trimit email cu o solicitare de reverificare salariu platit catre mine in luna noiembrie anul curent, are valabilitate in instanta, in cazul in care se va ajunge aici sau numai daca trimit scrisoare cu confirmare de primire are acest efect?
Va multumesc foarte mult pentru tot suportul dvs!
Calculul meu arata asa:

FLUTURAS noiembrie 2015

Salariu incadrare = 3421
Total zile lucratoare/luna = 20

CM FNUASS 20 zile = 2361
Venit Brut = 2361
CAS = 89
Somaj = 0
CASS = 0
Venit Net = 2361 - 89 = 2272

Deducere personala 0 pers. = 80
Venit baza calcul impozit = 2272 - 80 = 2192
Impozit = 2192 x 16% = 351
Salariu net lunar = 2272 - 351 = 1921

Nu prea aveti ce revendica, ati primit 1947 lei, deci mai mult deact am calculat.
Fiind un pic mai mare suma, probabil ca totalul veniturilor pe 6 luni anterioare e un pic mai mare si el.
Indemnizatia de concediu medical cod 01 nu este scutita de impozit.
Daca ati obtine concediu pentru risc maternal ati avea scutire de impozit.

Codul fiscal:
ART. 42
În înţelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specialã, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurãrilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi naturã primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;....

Atentie! Atunci cand veti intra in concediu de maternitate, calculul se va face asemanator, cu veniturile din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in maternitate. Cum veniturile in lunile respective sunt mai mici pentru medical cod 01, indemnizatia de maternitate va fi si ea mai mica (85% din 75%). Va fi influentata si indemnizatia de CCC.