avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cat si cum obtine sotia/sotul supravietuitor, pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cat si cum obtine sotia/sotul supravietuitor, pensie de urmas?

1. mama mea este in situatia de a primi acel ajutor social de 400 lei
2. tata este pensionar al ministerului de interne
3. tata are 90 de ani , iar mama 82 de ani
4. in cazul decesului tatalui, ce poate primi mama mea ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:09, 21 Decembrie 2015
Se numeste pensie de urmas.
Potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani,.
Poate primi pensie si daca perioada căsătoriei a fost mai mica, între 10-15 ani, caz în care cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.
daca durata casatoriei este mai mare de 15 ani, primeste toata pensia ?
50% din cea a sustinatorului(decedatului).
dar daca ar fi si ea pensionara ca si tata dar cu o pensie mai mica, cat ar putea sa obtina din pensia tatalui ?
La alegere.
Pensia propie sau 50% din cea a sustinatorului.

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas ma_ria ma_ria Buna ziua, mama poate sa beneficieze de pensie de urmas, tata fiind decedat in 2013? In ce consta si cum se poate proceda? Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie urmas dana12371 dana12371 Buna ziua As dori sa stiu daca mama mea poate beneficia de anumite drepturi in urma decesului tatalui meu(decedat in luna iunie 2012).Mama mea este ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas - sotie supravietuitoare selon87 selon87 Va salut si va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat ! Succint, va expun situatia : Casatoria s a infaptuit in Februarie 2001- decesul sotului in ... (vezi toată discuția)