Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cat si cum obtine sotia/sotul supravietuitor, pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cat si cum obtine sotia/sotul supravietuitor, pensie de urmas?

1. mama mea este in situatia de a primi acel ajutor social de 400 lei
2. tata este pensionar al ministerului de interne
3. tata are 90 de ani , iar mama 82 de ani
4. in cazul decesului tatalui, ce poate primi mama mea ?
Se numeste pensie de urmas.
Potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani,.
Poate primi pensie si daca perioada căsătoriei a fost mai mica, între 10-15 ani, caz în care cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.
daca durata casatoriei este mai mare de 15 ani, primeste toata pensia ?
50% din cea a sustinatorului(decedatului).
dar daca ar fi si ea pensionara ca si tata dar cu o pensie mai mica, cat ar putea sa obtina din pensia tatalui ?
La alegere.
Pensia propie sau 50% din cea a sustinatorului.