avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatia de plata a agentului de paza pentru daunele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatia de plata a agentului de paza pentru daunele cauzate de hoti

Tatalui meu i s au furat in timpul serviciului bunuri in valoare de 200 de milioane RON avute in paza, nu stiu daca erau asigurate. Acestea erau intr un container incuiat pe un teren mare iar ghereta tatalui meu era la indepartare, terenul neiluminat si neimprejmuit. Politia nu l a amendat. Poate firma de paza sa l puna la plata? Pur si simplu nu a auzit furtul.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:27, 26 Decembrie 2015
Dacă paznicul are culpa poate răspunde firma de paza.
E greu de spus ceva fara o investigație pe teren.
Firma de paza trebuie sa împiedice furturile dar hoții sunt de fel mai deștepți ca ei...
Angajatorul il poate trage la raspundere pe acel salariat. Se poate vorbi de neindeplinirea corespunzatoare a atributiilor prevazute in fisa postului.
Daca terenul are o suprafata mare si nu sunt asigurate conditii de supraveghere corespunzatoare, iluminat, nr corespunzator de posturi de paza, camere video, teren imprejmuit, etc. se poate lua in calcul responsabilitatea atat a firmei de paza cat si a firmei supravegheate.
Chiar daca ar fi asa, tot se poate angaja raspunderea agentului de paza.
Poate exista culpa paznicului dacă a greșit cu ceva și are culpa.
De pilda dacă dormea răspunde paznicul dar fi firma poate fi trasa la răspundere.
Este vorba de răspunderea provenita de nerespectarea unei obligații contractuale.
Trebuie însă dovedit în instanta cum s-a produs furtul și nu doar ca exista o lipsa în gestiune.
În aceste cazuri însă intervine politia.

Dacă hoții fura la un mod ingenios nu răspunde nimeni.

Paznicii de la supermarket sunt foarte nervoși ca se fura mult cu toată paza lor.
Nu mereu au ce sa faca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt angajat, a fost sustras din magazin un telefon. lupu.dragos lupu.dragos A fost sustras din magazinul de unde lucrez un telefon cand eram pe tura. Furtul a fost declarat la politie, cu dovezi video si cu toate datele faptasului. ... (vezi toată discuția)
Furt bicicleta, politia incapabila elizatutuianu elizatutuianu Buna ziua, Acum o luna si jumatate mi s-a furat bicicleta de la rastelul unui mall, supravegheat video. Am depus la politie o sesizare de furt in care am ... (vezi toată discuția)
Mama a fost lovită rău, pe treapta de intrare a unui magazin, de un hoț care încerca să scape de agentul de pază. cine, din magazin, este responsabil pentru acest lucru? lepidusul lepidusul Acum doua zile mama intra intr-un mini supermarket, era urcata pe treapta de intrare usile automate erau deschise si ea incerca sa ridica caruciorul de ... (vezi toată discuția)