Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... ma poate ajuta si pe mine cineva?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

ma poate ajuta si pe mine cineva?

Am o intrebare daca ma puteti ajuta, as dorii sa stiu ce prevede legea insolventei, si legea falimentului daca ma puteti ajuta, o zii cat mai placuta
Cel mai simplu pentru a afla ce anume prevede legea insolventei , care de fapt este aceeasi lege cu legea falimentului, este sa o cautati pe net si sa o cititi.:)
www.avocatnet.ro/content/art...
Chiar pe avocatnet gasiti ultimele modificari ale acestei legi.
:)
Legea nr.65/1995-sau Legea falimentului a fost abrogata in data de 20 iulie 2006 cand a intrat in vigoare
Legea nr.85/2006 adica Legea insolventei(defapt legiuitorul a schimbat un numar si o denumire art.au ramas in mare proportie asa cum au fost in prima lege mentionata mai sus).Legea in mare majoritate a cazurilor este aplicata societatilor comerciale care au probleme financiare de plata a creditorilor -peste 30 zile de la scadenta ei pot fi actionati in instanta de catre creditori in baza acestei legii.Legea urmareste in special reorganizarea societatii sau lichidarea,radierea societatii din Reg.Comertului.De curand L.85/2006 a fost modificata.
Cum va indrumat si colegul anterior puteti cauta legea si o cititi dar daca aveti nevoie de aplicare a ei ,simpla lecturare nu va ajuta prea mult fara sfatul specialistului in materie de insolventa.Va doresc bafta !
alexandra2006ro a scris:

Legea nr.65/1995-sau Legea falimentului a fost abrogata in data de 20 iulie 2006 cand a intrat in vigoare
Legea nr.85/2006 adica Legea insolventei(defapt legiuitorul a schimbat un numar si o denumire art.au ramas in mare proportie asa cum au fost in prima lege mentionata mai sus).Legea in mare majoritate a cazurilor este aplicata societatilor comerciale care au probleme financiare de plata a creditorilor -peste 30 zile de la scadenta ei pot fi actionati in instanta de catre creditori in baza acestei legii.Legea urmareste in special reorganizarea societatii sau lichidarea,radierea societatii din Reg.Comertului.De curand L.85/2006 a fost modificata.
Cum va indrumat si colegul anterior puteti cauta legea si o cititi dar daca aveti nevoie de aplicare a ei ,simpla lecturare nu va ajuta prea mult fara sfatul specialistului in materie de insolventa.Va doresc bafta !

A fost Legea nr. 64/1995, dar oricum nu mai conteaza. Astazi se lucreaza dupa Legea nr. 85/2006 si Legea nr. 277/2009 prin care i s-au adus anumite modificari.
Gabriel Stelea, Avocat