Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit bunuri dobandite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit bunuri dobandite

in baza carui cadru legal sunt obligat sa platesc impozitul pe o masina cumparata in octombrie, daca vechiul proprietar il platise pe tot anul?
multumesc anticipat,
la multi ani

Codul fiscal este cadrul legal care impune plata impozitului de la intrarea in posesie a unui bun.
In momentul in care vanzatorul v-a inmanat certificatul de atestare fiscala acesta nu mai plateste impozit, banii platiti pana la sfarsitul anului ii vor fi restituiti sau retinuti in contul altor impozite viitoare (functie de dorinta acestuia).
Temeiul legal il constituie Codul Fiscal, daca a platit vechiul proprietar, nu mai sunteti obligat sa platiti ptr. aceeasi perioada.