Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Revin la impozitul pentru bunuri dobindite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Revin la impozitul pentru bunuri dobindite

Care este articolul din Codul Fiscal care prevede faptul ca eu sunt obligat sa platesc impozitul pentru o masina cumparata de la alt proprietar chiar daca acesta platise impozitul pentru masina respectiva pina la sfirsitul anului
Nu exista un asemenea art. in codul fiscal (exista un art. care reglementeaza partial ce ati expus dvs. in mesaj). Reglementarea se refera la faptul ca vanzatorul este indreptatit sa ceara impozitul platit in avans pentru perioada in care nu mai este proprietar, iar cumparatorul trebuie sa plateasca impozitul pe perioada cat are bunul in proprietate.