Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza calcul concediu medical

Buna ziua,

Cum se calculeaza baza pentru concediul medical? Incepand cu 1 dec 2015 am schimbat locul de munca. Anterior am avut un salariu brut de 6500 lei. Acum am un salariu mai mic.
In decembrie am avut 4 zile de concediu medical ingrijire copil bolnav pana la varsta de 7 ani si azi am avut surpriza neplacuta din partea contabilului de la nou loc de munca sa-mi spuna, ca baza pentru calculul concediului medical o reprezinta suma a 12 salarii minime brute pe economie pentru ca salariu meu anterior pe ultimele 6 luni este prea mare.
Va rog sa-mi spuneti care este de fapt baza din care se calculeaza concediul medical?

Multumesc,
l
Venitul brut lunar se limiteaza la 12 salarii minime pe economie, deoarece la aceasta valoare s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii.

Total venituri = 1050 x 12 x 6 = 37800
Total zile = 20 noi + 22 oct + 22 sep + 21 aug + 23 iul + 21 iun = 129
media zilnica = 37800 : 129 = 293,02
Indemnizatie = 293,02 x 4 zile x 85% = 996 lei (e vorba de 4 zile lucratoare, n-ati precizat clar)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 73
(1) Media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã, astfel:

Mzbci = Σ V: NTZ,

în care:
Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor;
SUMĂ V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii;
NTZ = numãrul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii în aceastã perioadã nu poate fi mai mare decât numãrul zilelor lucrãtoare corespunzãtoare fiecãrei luni din perioada luatã în considerare pentru baza de calcul, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile ulterioare.
(2) În cazul în care persoana asiguratã a realizat venituri pe o perioadã mai micã de 6 luni, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie media veniturilor realizate pe baza cãrora s-a achitat contribuţia.

Exemplul nr. 1
- lei -
──────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V - - 500 500 500 500
NZ - - 21 20 21 20
──────────────────────────────────────
În acest caz, media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în lunile 3, 4, 5 şi 6, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã.

Exemplul nr. 2 - Situaţia în care veniturile din ultimele 6 luni depãşesc plafonul stabilit de lege
- lei -
──────────────────────────────────────────────────────────
luna*) 1 2 3 4 5 6
V**) 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000
NZ***) 21 19 21 20 21 20
──────────────────────────────────────────────────────────
vplaf****) 5.000 5.000 5.000 3.960 3.960 4.680

*) luna 1 - luna august 2006
luna 2 - luna septembrie 2006
luna 3 - luna octombrie 2006
luna 4 - luna noiembrie 2006
luna 5 - luna decembrie 2006
luna 6 - luna ianuarie 2007
**) Veniturile totale realizate în cele 6 luni din baza de calcul.
***) Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi
indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul.
****) În lunile 4, 5 şi 6 veniturile pentru care s-a achitat contribuţia nu
trebuie sã depãşeascã limita a 12 salarii minime brute pe ţarã.

În acest caz, media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor se determinã ca raport între suma veniturilor totale realizate în lunile 1, 2 şi 3, precum şi veniturile din lunile 4, 5 şi 6, plafonate potrivit legii, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã.

Exemplul nr. 3 - Situaţia în care în baza de calcul intrã venituri pentru fracţiune de lunã
- lei -
──────────────────────────────────────────────────────────
luna*) 1 2 3 4 5 6
V 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000
NZ 21 19 5**)+21 20 21 20
──────────────────────────────────────────────────────────
vplaf 5.000 5.000 5.000 990 3.960 4.680
*) Se utilizeazã lunile din exemplul nr. 2.
**) În luna a 4-a persoana a avut 5 zile lucrate şi 15 zile de concediu fãrã platã. În acest caz, veniturile realizate în cele 5 zile lucrate se plafoneazã conform legii.

Exemplul nr. 4 - Situaţia în care nu existã venituri realizate în ultimele 6 luni
──────────────────────────────────────────────────────────
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
v - - 500 - - - - - - - - -
zile lucrãtoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu - - 23 - - - - - - - - -
──────────────────────────────────────────────────────────
În acest caz, media zilnicã a bazei de calcul nu se poate determina, deoarece în ultimele 6 luni anterioare producerii riscului nu sunt venituri realizate.
Baza de calcul lunara este plafonata la 12 salarii minime (12 x 1050 =12600), ori salariul dvs este sub plafon, deci trebuia sa vi se ia in calcul veniturile brute realizate (dovedite printr-o adeverinta eliberata de fostul angajator).
@tana

Multumesc pentru corectie!

@abmail

Scuze pentru neatentie. Calculul corect este acesta:

Total venituri = 6500 x 6 = 39000
Total zile = 20 noi + 22 oct + 22 sep + 21 aug + 23 iul + 21 iun = 129
media zilnica = 39000 : 129 = 302,32
Indemnizatie = 302,32 x 4 zile x 85% = 1028 lei

va multumesc
O intrebare va rog... Din astia 1028 lei se mai trag impozite si cas sau 1028 lei primeste angajatul in mana aferent concediului medical?