avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza calcul concediu medical

Buna ziua,

Cum se calculeaza baza pentru concediul medical? Incepand cu 1 dec 2015 am schimbat locul de munca. Anterior am avut un salariu brut de 6500 lei. Acum am un salariu mai mic.
In decembrie am avut 4 zile de concediu medical ingrijire copil bolnav pana la varsta de 7 ani si azi am avut surpriza neplacuta din partea contabilului de la nou loc de munca sa-mi spuna, ca baza pentru calculul concediului medical o reprezinta suma a 12 salarii minime brute pe economie pentru ca salariu meu anterior pe ultimele 6 luni este prea mare.
Va rog sa-mi spuneti care este de fapt baza din care se calculeaza concediul medical?

Multumesc,
l
Cel mai recent răspuns: Annca23 , utilizator 01:21, 5 Martie 2018
Buna ziua.
Asi avea si eu o intrebare... trebuie sa intru in CM din 01.03.2018 , dar am ultimele 4 luni lucrate, din 16.10.2017, iar inainte de asta am fost coasigurata la sot din luna iunie pana in octombrie. Inainte de coasigurare am 7 luni intrerupere. Am un salariu de incadrare de 1500 pe lunile octombrie-decembrie, 1900 in luna ianuarie si 2100 in luna februarie, insa salariul brut la care mi se calculeaza impozitele si contributiile, care imi apare pe flurutas este in jur de 4500 de lei, fiindca intra prime, relocare si bonuri de masa in valoare de 12 lei.
Am inteles ca daca nu am cele 6 luni complete nu mi se plateste CM. Apoi in luna aprilie intru in concediu de risc maternal, nici acela nu se plateste daca nu am cele 6 luni?.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2018
Saramat Andreea, utilizator
Am si eu o nelamurire!Sunt in Concediu Medical de pe 05-02.2018-28.02.2018.Cum se calculeaza.cati banii ar.trebuii sa iau pe.perioada aceasta?Mentionez ca de pe 1 martie.2018 sunt in Concediu Prenatal.Vreau sa stiu cum se calculeaza cati banuti iau.in perioada aceasta de.concediu medical.si pe.ce.data de ofera.Multumesc enorm!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul cm madalina_oprea madalina_oprea Buna ziua! Cum calculez corect baza de calcul la un CM , cod 01, perioada CM 16.08.2016-18.08.2016. Salariat angajat din 07.03.2016.Nu a mai lucrat in alta ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu prenatal harnica harnica Buna ziua Sunt in concediu prenatal din 1 ianurie 2017. Pe statul de plata apare suma de 898 RON pe care trebuie sa o primesc de la angajator. Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal larisa891 larisa891 buna ziua..am intrat in concediu prenatal..cat ar trebui sa iau banii in mana daca salariul este de 1450 lei? (vezi toată discuția)