Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza calcul concediu medical

Buna ziua,

Cum se calculeaza baza pentru concediul medical? Incepand cu 1 dec 2015 am schimbat locul de munca. Anterior am avut un salariu brut de 6500 lei. Acum am un salariu mai mic.
In decembrie am avut 4 zile de concediu medical ingrijire copil bolnav pana la varsta de 7 ani si azi am avut surpriza neplacuta din partea contabilului de la nou loc de munca sa-mi spuna, ca baza pentru calculul concediului medical o reprezinta suma a 12 salarii minime brute pe economie pentru ca salariu meu anterior pe ultimele 6 luni este prea mare.
Va rog sa-mi spuneti care este de fapt baza din care se calculeaza concediul medical?

Multumesc,
l
Buna ziua.
Asi avea si eu o intrebare... trebuie sa intru in CM din 01.03.2018 , dar am ultimele 4 luni lucrate, din 16.10.2017, iar inainte de asta am fost coasigurata la sot din luna iunie pana in octombrie. Inainte de coasigurare am 7 luni intrerupere. Am un salariu de incadrare de 1500 pe lunile octombrie-decembrie, 1900 in luna ianuarie si 2100 in luna februarie, insa salariul brut la care mi se calculeaza impozitele si contributiile, care imi apare pe flurutas este in jur de 4500 de lei, fiindca intra prime, relocare si bonuri de masa in valoare de 12 lei.
Am inteles ca daca nu am cele 6 luni complete nu mi se plateste CM. Apoi in luna aprilie intru in concediu de risc maternal, nici acela nu se plateste daca nu am cele 6 luni?.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.
Saramat Andreea, utilizator
Am si eu o nelamurire!Sunt in Concediu Medical de pe 05-02.2018-28.02.2018.Cum se calculeaza.cati banii ar.trebuii sa iau pe.perioada aceasta?Mentionez ca de pe 1 martie.2018 sunt in Concediu Prenatal.Vreau sa stiu cum se calculeaza cati banuti iau.in perioada aceasta de.concediu medical.si pe.ce.data de ofera.Multumesc enorm!