avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii CAS PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii CAS PFA

Am PFA cu venit sub 35% din sal.mediu brut pe ec. Nu sunt salariat. Am contract cu casa de pensii ( nu aveam obligatia de a plati CAS ca PFA, dar doream stagiu de cotizare la pensii) si nu stiu daca pot deduce de la impozitare PFA contributia la pensii conform contractului ( pentru anul 2015). Situatia mea va fi la fel si in 2016, voi merge in continuare cu contractul si voi plati inca un cas 1068 lei / an?
Cel mai recent răspuns: Ileana2013 , utilizator 18:53, 9 Ianuarie 2016
Pentru anul acesta, pana pe 31 ianuarie 2016 depuneti declaratia 600 si o sa fiti sigur ca aceasta cheltuiala cu contributia la pensie o veti putea deduce integral pe pfa.
Pentru ce ati platit anul trecut fara sa fi depus d600, e bine sa intrebati la ei la finante.
Dar nici in 2016 nu trebuie ( nu am cum, si sa vreau) sa depun decl.600 pentru ca nu ma regasesc in nici una din situatiile din declaratie, venitul meu fiind mai mic de 871 lei. Si pana acum,cei de la finante nu imi primeau decl.600 fiind prea mic venitul. Deci voi continua sa platesc lunar contributia la pensie (871*26.3%) conform contractului meu si voi plati in plus si 871*10.5% , adica 1098 ???
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Ianuarie 2016
Ileana2013, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas la pfa in 2016 steef steef Incepind cu 2016 conform noului cod fiscal PFA-urile vor datora CAS (casa de pensii)calculat la venitul net obtinut,chiar daca se obtin venituri din ... (vezi toată discuția)
Cas 2016 cmi/ffa/ii antonia_m09 antonia_m09 Buna ziua, Am o intrebare care contine doua+una spete vis a vis de cas la un CMI pentru anul 2016: I. Daca optez pana la data de 31.01.2016 prin DEC 600 ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 cas steef steef Buna seara, In luna ianuarie 2016 am depus la finante declaratia 600 referitoare la CAS . In anul 2015 am realizat un venit impozabil de 36.633 lei si din ... (vezi toată discuția)