Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii CAS PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii CAS PFA

Am PFA cu venit sub 35% din sal.mediu brut pe ec. Nu sunt salariat. Am contract cu casa de pensii ( nu aveam obligatia de a plati CAS ca PFA, dar doream stagiu de cotizare la pensii) si nu stiu daca pot deduce de la impozitare PFA contributia la pensii conform contractului ( pentru anul 2015). Situatia mea va fi la fel si in 2016, voi merge in continuare cu contractul si voi plati inca un cas 1068 lei / an?
Pentru anul acesta, pana pe 31 ianuarie 2016 depuneti declaratia 600 si o sa fiti sigur ca aceasta cheltuiala cu contributia la pensie o veti putea deduce integral pe pfa.
Pentru ce ati platit anul trecut fara sa fi depus d600, e bine sa intrebati la ei la finante.
Dar nici in 2016 nu trebuie ( nu am cum, si sa vreau) sa depun decl.600 pentru ca nu ma regasesc in nici una din situatiile din declaratie, venitul meu fiind mai mic de 871 lei. Si pana acum,cei de la finante nu imi primeau decl.600 fiind prea mic venitul. Deci voi continua sa platesc lunar contributia la pensie (871*26.3%) conform contractului meu si voi plati in plus si 871*10.5% , adica 1098 ???
Ileana2013, utilizator