Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PFA - indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PFA - indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Sunt in situatia in care trebuie sa-mi deschid un PFA si am aflat ca voi avea si un bebe. As dori sa stiu cum se acorda indemnizatia /concediul pentru cresterea copilului? Cum se calculeaza? Ca si in situatia salariatilor, adica minim 600 lei sau 85% din venitul net pe ultimele 12 luni? In cazul in care doresc sa inchid PFA-ul in timpul primul an de stat acasa cu bebe, imi afecteaza acest lucru plata indemnizatiei? Multumesc.
Da, e bine ca pe perioada cat primiti acei bani sa nu va deschideti inca pfa.
1. In calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) se au in vedere toate veniturile pe cate le-ati avut in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta trebuie sa suspendati cel putin una din activitatile care au stat la baza acordarii indemnizatiei pentru CCC.

3. Daca acum aveti un contract individual de munca (CIM) il suspendati numai pe acesta pentru a beneficia de CCC.
- In timp ce beneficiati de indemnizatie pentru CCC puteti sa deveniti PFA sau sa mentineti activitatea de PFA anterior infiintata dar sa nu aveti venituri mai mari de 3.000 lei pe an calendaristic.

4. Plata indemnizatia pentru CCC nu se suspenda sau inceteaza daca in acesta perioada incetati activitatea de PFA.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspunsuri.