avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE PROPRIETATE

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari.
1) ce drepturi are viitorul sot sau copiii acestuia, asupra bunurilor dobandite inainte de casatorie? Pe imobil am un credit cu ipoteca .
2) Doresc pe langa numele meu de familie sa il preiau si pe al lui, trebuie sa faca si el asta?
3) Daca imi pastrez numele de familie, mai trebuie sa schimb CI dupa casatorie?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 14:05, 15 Ianuarie 2016
Bunurile dobandite inaintea casatoriei sunt bunurile dvs proprii, in afara in care nu adoptati regimul matrimonial conventional . Insa daca dvs decedati inaintea sotului, dansul este mostenitor rezervatar si legal si va culege o cota parte din bunurile dvs.
Daca veti achita ipoteca dupa încheierea casatoriei din bani comuni , dansul va avea un drept de creanta .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract VioletaC VioletaC Buna ziua!Vreau sa va cer sfatul in urmatorea problema.Vreau sa ma casatoresc cu o persoana.Persoana respectiva are un apartament si o casa la tara.In schimbul ... (vezi toată discuția)
Bunuri dobandite inainte de casatorie DanielaMol DanielaMol Buna ziua, Urmeaza sa ma casatoresc in scurt timp si as dori sa ma ajutati cu unele lamuriri. Sunt proprietarea unui imobil si unor terenuri. 1. Dupa ... (vezi toată discuția)
Regim de separare a bunurilor Urban123 Urban123 Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean strain si detin cateva proprietati (apartamente si terenuri) iar dupa casatorie voi achizitiona alte bunuri. Am ... (vezi toată discuția)