Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE PROPRIETATE

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari.
1) ce drepturi are viitorul sot sau copiii acestuia, asupra bunurilor dobandite inainte de casatorie? Pe imobil am un credit cu ipoteca .
2) Doresc pe langa numele meu de familie sa il preiau si pe al lui, trebuie sa faca si el asta?
3) Daca imi pastrez numele de familie, mai trebuie sa schimb CI dupa casatorie?
Multumesc!
Bunurile dobandite inaintea casatoriei sunt bunurile dvs proprii, in afara in care nu adoptati regimul matrimonial conventional . Insa daca dvs decedati inaintea sotului, dansul este mostenitor rezervatar si legal si va culege o cota parte din bunurile dvs.
Daca veti achita ipoteca dupa încheierea casatoriei din bani comuni , dansul va avea un drept de creanta .