Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pensie de intretinere student- hotarare necomunicata ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pensie de intretinere student- hotarare necomunicata angajatorului- procedura

Buna seara!
As dori sa va intreb cum se poate ca in urma unei hotarari pentru majorare pensie de intretinere stabilita prin sentinta civila,pronuntata in 06.10.2015 nu s/a facut nimic pana in ziua de astazi ca acea persoana sa/si poata primii pensia?
Unitatea angajatoare a paratului nu a fost instiintata de nici o hatarare judecatoreasca. Cum e posibil ca in urma unei hotarari sa nu fie luate masuri? Trebuia studenta sa mai faca ceva dupa comunicarea hotararii?
Va multumesc.
ContSters378311, utilizator
Masurile le ia creditorul ( studenta) dupa ramanerea definitiva a hotararii.
Instanta nu mai comunica angajatorului ordonanta de poprire a venitului debitorului in baza hotararii pronuntate.
Daca nu s-a formulat apel in termenul de 30 de zile de la comunicare de niciuna dintre parti, la expirarea termnului de apel hotararea ramane definitiva.
Dupa ramanerea definitiva a hotararii ( creditorul- studenta) solicita instantei legalizarea hotararii, iar daca parintele obligat la plata pensiei de intretinere nu achita de bunavoie pensia majorata stabilita prin hotarare, aceasta este indreptatita sa se adreseze unui executor judecatoresc pentru executarea silita a hotararii, respectiv poprirea venitului debitorului.
Pentru legalizarea hotararii :
- cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 5 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
Se mai poate incerca varianta ca studenta sa comunice angajatorului hotararea legalizata insotita de o cerere prin care sa solicite acestuia poprirea venitului debitorului, insa daca acesta refuza poprirea, tot varianta executarii silite prin executorul judecatoresc ramane valabila.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc.